Aranżacja łazienki - oświetlenie

Oświetlenie łazienkiWymagania wzrokowe dla różnych pomieszczeń w naszym mieszkaniu są odmienne. O wiele wyższy stopień natężenia światła zapewnić należy pracowni, nieco mniej światła potrzebujemy w kuchni i salonie czy w holu. Łazienka z pewnością nie należy do pomieszczeń, gdzie wymagania dotyczące stopnia jasności oświetlenia są rygorystyczne.

Jednak należy pamiętać o kilku zasadach, aby uchronić się przed przykrymi wypadkami i wyczarować w łazience doskonałą atmosferę dzięki odpowiedniej aranżacji świetlnej.

Oświetlenie z ochroną przed dostępem wody

Warunkiem koniecznym jest zapewnienie żarówkom w łazience jak najlepszej ochrony przed dostępem wody. Dlatego podczas montażu trzeba pamiętać o zainstalowaniu żarówek o obniżonym napięciu, w oprawach o podwyższonej szczelności na poziomie IP44. Należy zachować też bezpieczną odległość od natrysków i kranów.

Oświetlenie lustra

Oprócz oświetlenia podstawowego ważną funkcję w łazience spełnia oświetlenie lustra. W jego obrębie najlepiej stosować lampy o mlecznej oprawie, która minimalizuje efekt olśnienia, dając łagodne światło. Idealną atmosferę w łazience mogą zapewnić także niskowatowe diody bądź paski ledowe zamontowane we wnękach i półkach.