Budowa domu krok po kroku

Budowa domu - dachBudowa domu jest inwestycją wieloetapową, do której planowania i realizacji należy podejść odpowiedzialnie. Pominięcie jakiejś kwestii może przyczynić się zarówno do obniżenia jakości efektu finalnego, jak również do wyraźnego wzrostu kosztów budowy.

Wszystko rozpoczyna się od wejścia w posiadanie działki budowlanej, na której stanie nasz dom. Poszukując działki, zwracajmy uwagę na takie, które spełniają nasze oczekiwania i pozwolą na wybudowanie domu, odpowiadającego naszym potrzebom. Jeśli planujemy wybudowanie sporej wielkości posiadłości, nie decydujmy się na małe i wąskie działki, ponieważ utrudni to wykonanie projektu i obniży funkcjonalność domu. Jeśli z kolei nasz dom ma być niewielki, nie ma potrzeby inwestowania w przestronną działkę. Możemy jednak zdecydować się na nią, jeśli posiadamy odpowiednie fundusze i planujemy urządzenie większego ogrodu.

Gdy wybraliśmy już działkę, należy poświęcić czas na kwestie formalne, w tym stworzenie projektu domu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Ważna jest w tym wypadku kolejność: projekt zawsze poprzedza wizyty w urzędach, ponieważ trzeba go dołączyć do dokumentacji. Możemy zlecić wykonanie projektu lub zdecydować się na adaptację istniejącego już planu. Wszystko uzależnione jest od naszych preferencji, możliwości finansowych oraz oczywiście metrażu i wielkości działki. W tym czasie można również wykonać niezbędne przyłącza, do których pozwolenie nie jest jeszcze wymagane. Są to przyłączenie wody, gazu, prądu oraz przyłączenia telekomunikacyjne. Gdy złożymy już całą dokumentację dotyczącą budowy, należy tylko czekać na rozpatrzenie decyzji. Uzyskanie pozwolenia na budowę daje nam zielone światło do rozpoczęcia prac.

Decyzja jest prawomocna po upływie 14 dni od jej wydania. Na zrealizowanie inwestycji mamy dwa lata. Pozostaje nam już tylko zakupić dziennik budowy oraz znaleźć ekipę fachowców, która podejmie się postawienia naszego domu. Powinien przewodniczyć jej kierownik budowy. Poszukując specjalistów można zrobić wywiad środowiskowy wśród znajomych lub zajrzeć na tematyczne fora w sieci. Warto rozsądnie podejść do wyboru wykonawców, mając na uwadze, że to właśnie ich praca rzutuje na efekt końcowy. Pierwszym zadaniem dla ekipy jest przygotowanie placu budowy oraz wytyczenie granic przyszłej posiadłości. Zadanie to należy do geodety, który powinien na tym etapie współpracować z kierownikiem budowy. Jego wiedza pozwoli na dokładne określenie miejsca, w jakim stanie dom z uwzględnieniem możliwości terenu i założeń projektu.

Następnie przychodzi czas na roboty ziemne, w tym tworzenie fundamentów czy piwnicy, jeśli projekt zakłada jej istnienie. Gdy ściany fundamentowe są już gotowe, możliwe jest wykonanie izolacji fundamentu oraz zamontowania kanalizacji poziomej. Kończy to etap prac ziemnych i rozpoczyna tworzenie stanu surowego otwartego. Stawiane są ściany, stropy oraz schody. Etap ten wieńczy położenie dachu. Gotowy stan surowy otwarty pozwala nam na przeniesienie się do wnętrza domu i wykonania instalacji wewnętrznych, takich jak instalacja gazowa, wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna. Ich oddanie powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem działania, co wpływa na bezpieczeństwo późniejszej eksploatacji budynku.

Gotowe instalacje pozwalają nam na przystąpienie do wylewania podłóg oraz tynkowania ścian w domu. Etap kolejny obejmuje wstawianie drzwi i okien. Wieńczą go prace nad elewacją budynku. Gdy zostaną zakończone, przenosimy się do wnętrza domu. Tam mają miejsce prace montażowe i wykończeniowe, obejmujące zamontowanie urządzeń grzewczych, podłączenie sprzętów w kuchni i łazience oraz malowanie ścian. Na tym etapie kładzie się również płytki, panele podłogowe czy wykładziny. Następnie ma miejsce ostatnia i jednocześnie najprzyjemniejsza część prac: urządzanie gotowego już domu.

Gdy posiadłość jest gotowa należy zgłosić ten fakt inspektoratowi budowlanemu. Ma on 21 dni na ustalenie, czy wszystko odbyło się w zgodzie z obowiązującym prawem. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pozostaje nam już tylko zameldować się w nowym miejscu oraz przystąpić do organizowania przeprowadzki.