Home staging, czyli jak przygotować mieszkanie na wynajem?

Home staging - przygotowanie mieszkania do wynajmuZastanawiacie się dlaczego jedne mieszkania wynajmują się niemalże od ręki, a inne przez długi czas nie mogą znaleźć lokatorów? Wydawać by się mogło, że kluczową kwestią jest w tym przypadku lokalizacja i infrastruktura dookoła nieruchomości i oczywiście cena.

I chociaż ta ostatnia zdecydowanie powinna być współmierna do tego, co oferuje lokum, to o popularności mieszkania na wynajem w wielu przypadkach decydują zupełnie inne kwestie.

Jeśli zatem posiadacie nieruchomość, którą chcielibyście na pewien czas odstąpić innych osobom, koniecznie zapoznajcie się z naszymi wskazówkami. Być może odpowiednie przygotowanie mieszkania, również i w Waszym przypadku sprawi, że na klienta nie będziecie musieli czekać dłużej niż kilka tygodni.

Mieszkanie z duchem, czy bez ducha poprzednich mieszkańców?

Wiele mieszkań na wynajem to lokale, które obecni właściciele odziedziczyli po zmarłych członach rodziny. Niestety, nadal pokutuje przekonanie, że skoro lokum ma zostać zamieszkane przez lokatorów, nie warto inwestować w nie pieniędzy. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, zasady home stagingu odradzają przeprowadzanie gruntownych, bardzo kosztownych remontów i kupowanie do mieszkania na wynajem luksusowych mebli. Nie zmienia to jednak faktu, że nieruchomość powinna wyglądać zachęcająco i przyciągać uwagę przyszłych lokatorów.

Co to dokładnie oznacza? Pozostawienie starych mebli, tapet na ścianach czy rodzinnych pamiątek to zdecydowanie zły pomysł. Nikt przecież nie chce mieszkać w towarzystwie wspomnień po poprzednich domownikach. Zanim umieścicie ogłoszenie w gazecie lub zwrócicie się o pomoc do biura nieruchomości, koniecznie uprzątnijcie zalegające elementy wyposażenia i odświeżcie mieszkanie. Czyste ściany i odnowione podłogi to podstawa. Wybierajcie przy tym stonowane, uniwersalne kolory. Świetnie sprawdzą się szarości, beże i oczywiście biel. Ta ostatnia sprawi, że mieszkanie będzie wydawało się czyste i przestronne.

Co ważne, biała farba jest zdecydowanie najbardziej ekonomiczna, a więc remont nie nadszarpnie Waszego portfela. Jeśli na podłogach zalega podarta wykładzina, zdecydowanie dobrym pomysłem będzie wymienienie jej na nową. A może Wasze mieszkanie do wynajęcia jest wyposażone w parkiet? Wycyklinowany i pomalowany z pewnością nie umknie uwadze potencjalnych klientów. Nie zapominajcie także o tym, że mieszkanie na wynajem powinno być bezpieczne. Nieruchomość mieszcząca się w bloku wybudowanym przed kilkudziesięcioma laty bezwzględnie będzie wymagała wymiany instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej. To inwestycja, która nie tylko zapobiegnie ewentualnym dyskusjom z wynajmującymi, ale także pozwoli uniknąć konfliktów z sąsiadami.

Nowoczesne bez mebli, a może umeblowane w klasycznym stylu?

Wynajmując mieszkanie, zastanówcie się także nad potencjalnymi odbiorcami Waszej oferty. Jeżeli posiadacie niewielkie, jednopokojowe mieszkanie zlokalizowane w pobliżu uczelni wyższej, najbardziej zainteresowani wynajmem będą studenci. Możecie zatem przyjąć, że Wasza nieruchomość będzie wynajmowana na krótki czas. Co to oznacza dla Was? Koniecznie zadbajcie, aby pojawiły się w niej meble oraz niezbędny sprzęt RTV i AGD. Nie musicie jednak dbać o to, aby wnętrze było wyjątkowo elegancko zaaranżowane. Remont możecie przeprowadzić niewielkim kosztem, pamiętając jednak o tym, że lokum powinno być gotowe do zamieszkania. Z kolei duże apartamenty wyróżniające się otwartą przestrzenią z pewnością przyciągną wzrok przedsiębiorców, których praca zobowiązuje do tymczasowego miejsca zamieszkania.

W tym przypadku warto postawić na meble wysokiej jakości i zadbać o nowoczesne, minimalistyczne i jednocześnie funkcjonalne wykończenie. Podpowiadamy Wam, że ciekawe elementy wyposażenia znajdziecie podczas akcji wyprzedażowych organizowanych przez wiodących producentów luksusowych mebli. Możecie także przeszukać outlety meblowe - zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Pamiętajcie, że mieszkanie tego typu wynajmiecie znacznie drożej, a więc zainwestowane pieniądze powrócą do Was szybciej niż myślicie. Klasyczne, dwu- lub trzypokojowe mieszkania wybierane są najczęściej przez młode małżeństwa. Możecie zatem spodziewać się, że nieruchomość zyska nowych lokatorów na dłuższy czas. Dobrym pomysłem jest więc pozostawienie pokojów do własnej aranżacji osób, które w nich zamieszkają. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mieszkańcy będą chcieli urządzić je zgodnie z własnym pomysłem. Jednocześnie nie zapominajcie o wykończeniu kuchni i łazienki. To pomieszczenia, na które wynajmujący zwracają szczególną uwagę. Odnowione meble i nowy sprzęt AGD z pewnością zachęci klientów do rozważenia Waszej oferty. W łazience natomiast dobrym pomysłem będzie wymiana ceramiki i armatury. Jeśli nie ograniczają Was finanse, możecie także pokusić się o zastąpienie wanny kabiną prysznicową, która dla osób wynajmujących mieszkanie jest zdecydowanie bardziej praktycznym i higienicznym rozwiązaniem.

Porządek kluczem do… mieszkania na wynajem

Wynajmując mieszkanie, zadbajcie o porządek. Nic tak nie odstrasza klientów, jak brudne okna, zakurzone dywany oraz zasłony czy mnóstwo drobiazgów poukładanych na szafkach i komodach. Wszelkie bibeloty i rodzinne pamiątki warto usunąć z mieszkania. Nie będą w ten sposób nasuwały przyszłym właścicielom Waszych pomysłów aranżacyjnych i pozwolą im poczuć się jak u siebie w domu. Co ważne, wszelkie akcesoria dekoracyjne, bardzo często przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Przytłaczają i pomniejszają wizualnie wnętrze, sprawiają też wrażenie chaosu, co zdecydowanie niekorzystnie wpływa na odbiór nieruchomości przez potencjalnych lokatorów. Kuchnia i łazienka w mieszkaniu na wynajem powinna być niemalże sterylna. Usuńcie zatem wszelkie zanieczyszczenia z miejsc widocznych i z zakamarków, które tylko pozornie pozostają niezauważone. Jeśli chcecie, aby osoby oglądające nieruchomość poczuły panującą w niej pozytywną atmosferę, zadbajcie też o doznania węchowe. Zamiast inwestować w odświeżacze powietrza, zaparzcie kubek świeżo mielonej kawy. Możecie też włożyć do rozgrzanego piekarnika bochenek chleba lub dwie laski wanilii. Unoszący się w powietrzu aromat będzie z pewnością przyjemny dla zmysłów i zachęci do przyjrzenia się warunkom Waszej oferty.

Uprzejmość i cierpliwość zawsze w cenie

Na koniec chcemy zwrócić Waszą uwagę na odpowiednią komunikację z klientem. Pamiętajcie, że w przypadku wynajmu mieszkania jesteście sprzedawcami, dlatego też już na etapie konstruowania oferty, powinniście zadbać o najdrobniejsze detale. Nie koloryzujcie rzeczywistości - wszelkie przekłamania odnośnie standardu lub metrażu mieszkania zostaną zdemaskowane, gdy klient zapuka do drzwi Waszego lokum. Piszcie rzeczowe i konkretne informacje, ważne z punktu widzenia osoby wynajmującej nieruchomość. Jeżeli potraficie określić grupę docelową, do której powinna trafić Wasza oferta, podkreślcie atrakcyjne dla niej walory mieszkania.

Chcecie wynająć mieszkanie na dłużej i spodziewacie się, że Waszymi klientami będzie rodzina z dzieckiem? Nie bójcie się więc umieścić w ogłoszeniu informacji o tym, że w pobliżu nieruchomości mieści się przedszkole, szkoła oraz nowoczesne place zabaw. Ofertę wzbogaćcie zdjęciami. Oprócz fotografii prezentujących szeroką perspektywę, warto też umieścić zdjęcie z widokiem z okna. Możecie też pokusić się o fotografię ciekawych szczegółów, o ile oczywiście takie istnieją w Waszym mieszkaniu. Kiedy klient przekroczy już progi lokum, najpierw pokażcie mu wszystkie pomieszczenia, a następnie pozwólcie samodzielnie zajrzeć do miejsc, które go interesują. Nie zapominajcie także o odpowiednim oświetleniu. Jeżeli potencjalny lokator umówi się z Wami na oględziny mieszkania po zachodzie słońca, koniecznie zapalcie lampy we wszystkich pokojach. W ten sposób nie tylko zaprosicie klienta do poznania na żywo Waszej oferty, ale także rozświetlicie wnętrza, które dzięki temu będą wydawały się jeszcze bardziej przestronne i przytulne.