Izolacje natryskowe - pianka poliuretanowa, elastomery

Isolacje natryskoweWybierając sposób izolacji termicznej i hydroizolacji domów coraz częściej zastanawiamy się nad funkcjonalnością dotychczas używanego styropianu, który lata swojej świetności ma już za sobą.

Wraz z postępem technologii powstają coraz to nowe możliwości ocieplania budynków. Jedną z takich metod jest izolacja natryskowa za pomocą pianki poliuretanowej. Pianka poliuretanowa inaczej zwana pianką PUR doskonale izoluje dom przed przenikaniem temperatury z zewnątrz. Latem zatrzymuje ciepło, a zimą nie przepuszcza mroźnego powietrza.

Pianka poliuretanowa

Zdecydowaną przewagą ocieplenia metodą izolacji natryskowej z pianki poliuretanowej nad tradycyjnymi metodami jest natryskowy sposób nakładania pianki poliuretanowej. Dociera ona do trudno dostępnych miejsc i szczelin, które byłby pozostawanie bez jakiejkolwiek izolacji w domach ocieplanych tradycyjnie.

Pianka poliuretanowa rozszerzając się po nałożeniu powiększa swoją objętość i w ten sposób dociera w każdą nawet najmniejszą szczelinę. Zastosowanie tej metody powalana zaoszczędzić około 40% na rachunkach za energie. Dlatego jest to bardzo popularny sposób izolacji również budynków gospodarczych, w których musi być utrzymana temperatura na stałym poziomie. Kolejną zaleta pianki poliuretanowej jest zminimalizowanie infiltracji powietrza, czyli głównej przyczyny powstawania, wilgoci, pleśni i grzybów.

Dodatkowo nałożenie pianki poliuretanowej wzmacnia konstrukcję budynku i zmniejsza zużycie i koszty konserwacji wszelkich urządzeń grzewczych i chłodzących. Domy ocieplone metodą natryskową mają bardzo wysoką izolację przed hałasami dochodzącymi z zewnątrz. Bardzo ważną cechą pianki PUR jest łatwość w czyszczeniu i wysoka odporność pianki na detergenty, co jest szczególnie ważne dla właścicieli budynków, w których prowadzona jest hodowla zwierząt.

Elastomery

Kolejną nowoczesną metodą natryskowej izolacji pokrywanie podłoża elastomerami. Metoda ta polega na natryskowym nałożeniu hydroizolacji zabezpieczającej przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak: promienie UV, wszystkie czynniki atmosferyczne, woda przemysłowa, agresywne ścieki i czynniki mechaniczne takie jak ścieranie, rozciąganie. Elastomer charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do wielu rodzajów podłoża. Najczęściej jest stosowany na metal, drewno, beton. Bardzo szybko schnie nawet w niskich temperaturach i jest doskonałym zabezpieczeniem.

Hydroizolacja elastomerem stosowana jest najczęściej jako zabezpieczenie konstrukcji stalowych narażonych na agresywne czynniki zewnętrzne.

Izolacja śmieci

Natryski hydroizolacyjne bardzo często są wykorzystywane w miejscach składowania śmieci i odpadów chemicznych, gdyż stanowią doskonałą izolację od środowiska i zabezpieczają przed przenikaniem szkodliwych substancji do podłoża.

Izolacja zbiorników wodnych

Izolacja zbiorników wodnych, w tym wypadku stosuje się natrysk zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz zbiornika co gwarantuje 100% nieprzepuszczalność cieczy.

Antypoślizgowe podłoża w obiektach przemysłowych i sportowych

System natrysku elastomeru umożliwia stworzenie bardzo wytrzymałych, antypoślizgowych posadzek w obiektach użyteczności publicznej.

Systemy natryskowe doskonale sprawdzają się również jako izolacja przed przeciekaniem dachów, balkonów i tarasów.

Szerokie zastosowanie nowoczesnych metod natryskowych zapewnia doskonałą izolację przed przenikaniem niskich i wysokich temperatur do wnętrza budynków, jak i hydroizolację przed przeciekaniem.