Jadalnia - jak ją urządzić?

JadaniaDawniej wspólne spożywanie posiłków miało ogromne znaczenie, w większości domów było pewnego rodzaju tradycją i codziennym rytuałem.

Teraz, między innymi z powodu zawrotnego wręcz tempa życia, mało kiedy w wielu domach udaje się zjeść rodzinnie niedzielny obiad. W związku z tym, z wielu domów w sposób niemal naturalny zniknęła taka przestrzeń jak jadalnia. Obecnie popularne jest jedzenie posiłków przed telewizorem na kanapie, dzieci zamiast jeść z rodzicami, idą jeść do swoich pokoi.

Coraz to więcej osób jednak zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo ważną rzeczą są wspólne posiłki, jak mocno mogą zacieśnić więzy rodzinne. W końcu wspólny posiłek to czas, gdy można wymienić się doświadczeniami przeżytego dnia, podzielić się troskami i radościami. Jadalnie zaczynają wracać do łask.

Wystrój wnętrza jadalni

To, jak nasza jadalnia będzie wyglądać, gdzie dokładnie będzie się znajdować i czy będzie ona pomieszczeniem osobnym czy też w pewien sposób wspólnym z kuchnią bądź salonem, zależy nie zawsze wyłącznie od nas, bowiem od tego, jaką przestrzeń mamy do zagospodarowania na jadalnię. W przypadku małych mieszkań czy domów, gdzie nie można pozwolić sobie na urządzenie jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, praktykowane jest wydzielanie jadalni ze wspomnianych kuchni czy salonu.

W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, że choć ważne jest podkreślenie wystroju jadalni jako fragmentu służącego do nieco innych celów niż kuchnia bądź salon, to jednak wystrój ów nie powinien być zupełnie różny. Można przykładowo zastosować ten sam kolor na ścianach przy jednoczesnym wyborze innej podłogi w części jadalnianej, zrobić taką samą podłogę na całości jednocześnie we fragmencie pomieszczenia służącym za jadalnię ścianom nadając nieco inny odcień tego samego koloru, albo też zastosować bardzo popularne obecnie rozwiązanie jakim jest wydzielenie jadalni poprzez postawienie barku czy podwyższonego blatu. Warto zachować podobny styl oraz kolorystkę mebli (zwłaszcza jeśli jadalnia jest częścią kuchni). Jadalnię można podkreślić również odpowiednim oświetleniem, które odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu atmosfery i ogólnego odbioru pomieszczenia.

W przypadku, gdy mamy możliwość urządzenia jadalni jako oddzielnego pomieszczenia, musimy zastanowić się dobrze nad tym, jak duża ma być nasza jadalnia. To rzecz jasna zależy od tego jak liczną mamy rodzinę, jak często zapraszamy gości na wspólne posiłki. Jeśli chodzi o meble do jadalni, podstawą jest stół oraz krzesła. Możemy zakupić osobno stół oraz dobrać do niego krzesła, ale możemy kupić także piękny, przykładowo drewniany komplet mebli do jadalni. Gdy nie do końca jesteśmy zdecydowani co do wielkości stołu, warto pomyśleć na zakupem stołu, który posiada funkcję rozkładania blatu. Wówczas na co dzień możemy korzystać z mniejszego stołu, który rzecz jasna zajmuje mniej miejsca, zaś na specjalne okazje, gdy będziemy gościć więcej osób, stół możemy rozłożyć. Powinniśmy pomyśleć także o tym, aby zakupić stół z możliwością regulacji wysokości.

Z całą pewnością należy wybrać stół porządny, stabilny, który posłuży nam długie lata. Naturalnie, drewno nie jest jedynym materiałem, jaki możemy wybrać. Jeśli pragniemy stworzyć wyjątkowo nowoczesną jadalnię, możemy pomyśleć o szklanych i metalowych elementach. Zanim zakupimy krzesła, niezależnie od tego czy w komplecie ze stołem czy osobno, koniecznie powinniśmy je wypróbować. Spożywanie bowiem nawet najsmaczniejszego posiłku będzie nie lada udręką, jeśli będziemy zmuszeni do dłuższego siedzenia na wyjątkowo niewygodnych krzesłach. Dla osób szczególnie ceniących sobie wygodę krzesła tapicerowane będą idealnym rozwiązaniem.

W naszej jadalni mogą zagościć także inne meble niż tylko stół i krzesła. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto zainwestować w komodę czy kredens. Tam też będziemy mogli przechowywać elegancką zastawę na specjalne okazje, kieliszki, obrusy i tym podobne.