Jak często trzeba sprzątać mieszkanie?

Sprzątanie w domuO tym, że sprzątanie jest czasochłonne i wymaga dużo wysiłku wiedzą chyba wszyscy, którzy są odpowiedzialni w domu za utrzymanie porządku. Nie wszyscy jednak przywiązują do systematycznego sprzątania dużą wagę, co skutkuje nawarstwianiem się bałaganu, który z czasem coraz trudniej ogarnąć. Podstawową zasadą zapewnienia czystości w mieszkaniu jest systematyczność i dokładność.

Jeśli ktoś bierze się za porządki raz w miesiącu, musi liczyć się z ogromem prac i trudnościami w doprowadzeniu mieszkania do ładu. Dla niektórych osób największą trudność sprawia połączenie obowiązków zawodowych z domowymi, co skutkuje frustracją z powodu wiecznego bałaganu, na którego likwidację po prostu ciągle brakuje czasu. Dlatego w każdej rodzinie warto ustalić podział obowiązków, które dotyczą codziennego sprzątania. Codziennie powinno się zadbać o umycie naczyń w kuchni, segregację i wyniesienie śmieci, a także bieżące porządkowanie brudnych ubrań.

Nawyk sprzątania po sobie rzeczy, odkładania ich na miejsce, a także mycie po sobie naczyń powinien dotyczyć każdego członka rodziny, gdyż już te drobne czynności znacznie ułatwiają utrzymanie ładu w całym mieszkaniu. Odkurzanie dywanów i mebli, a także mycie podłóg oraz gruntowne mycie kuchni i łazienki to niezbędne czynności do wykonania raz w tygodniu. Częstotliwość mycia okien zależy od usytuowania domu czy mieszkania, gdyż okna wychodzące na ruchliwą ulicę potrzebują mycia co najmniej raz w miesiącu, zaś okna w domach przy terenach zielonych jedynie raz na kwartał. Gruntowne porządki w szafach i regałach, a także w zabudowie kuchennej powinno się robić dwa razy w roku, najlepiej na wiosnę oraz jesienią.

Przy okazji takich porządków warto wyrzucić nienoszone ubrania i buty (lub oddać je do punktów zbiórki), stare gazety i niepotrzebne dokumenty, a także inne rzeczy, które np. ze względu na uszkodzenia nie nadają się do użytku. Dzięki temu dom nigdy nie będzie zagracony i łatwiej będzie go sprzątać. Powyższe zasady dotyczą standardowych domów. Trzeba wziąć pod uwagę, że czasami potrzeby sprzątania podlegają indywidualnym czynnikom. Rodziny z małymi dziećmi lub osoby posiadające zwierzęta domowe będą zmuszone do częstszego sprzątania, zaś osoby samotne nie powinny mieć żadnego problemu z utrzymaniem porządku.

W każdym przypadku jednak najważniejsze jest to, by opracować sobie plan i ogólny terminarz sprzątania oraz rygorystycznie się go trzymać. Wówczas można być pewnym, że nasz dom czy mieszkanie zawsze będzie estetyczne i gotowe do podjęcia niezapowiedzianych gości.