Jak dbać o meble ogrodowe, aby służyły przez całe lata?

Meble ogrodowePosiadanie domu jednorodzinnego ma tę zaletę, że wraz z budynkiem niejako w zestawie otrzymujemy również mniejszy lub większy ogród, czyli miejsce, które coraz częściej projektowane jest specjalnie na potrzeby rekreacji i leniwego wypoczynku.

Dlatego też wiele osób wyposaża się w meble ogrodowe, które pozwalają wygodnie usiąść - samodzielnie lub w towarzystwie - i rozkoszować się wolnym czasem.

Pozostaje jednak pytanie: jak dbać o te meble, by przetrwały całe lata?

Zabezpieczanie i odnawianie

Wiadomo, że dziś pogoda w Polsce lubi płatać figle. Ciepłe zimy, gorące lata, śnieżne wiosny - znamy to nie tylko z telewizji, ale faktycznych doświadczeń poprzednich lat. A takie zmiany temperatur, oraz obfitość opadów nie działają zbyt korzystnie na drewniane elementy pozostawione na zewnątrz. Drewno może pęcznieć, butwieć, tracić kolor oraz swoją sprężystość. Dlatego warto pamiętać, aby meble ogrodowe po każdym sezonie należycie zabezpieczyć, a raz na kilka lat generalnie odnowić.

Do tego celu służą specjalne lakiery, farby, woski i inne środki specjalistyczne o przeznaczeniu nie tyle do samego drewna, co nawet do jego różnorakich gatunków. Pokrywając krzesła, łatwy i stoły ogrodowe cienką warstwą preparatów mamy pewność, że jesteśmy w stanie nie tylko usunąć wszelkie zabrudzenia powstałe w czasie użytkowania, ale również stworzyć specjalną warstwę zapewniającą ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Niektóre z nich zapewniają również gruntowne odnowienie koloru, co sprawia, że nawet wieloletnie i intensywnie użytkowane meble są w stanie znów lśnić, jak w dniu zakupu.

Środki takie dostępne są dziś w każdym sklepie narzędziowym, a także w popularnych i łatwo dostępnych marketach budowlanych. Warto wyposażyć się przynajmniej w ich podstawowy zestaw, aby móc bez żadnych problemów zadbać o żywotność drewnianych mebli ogrodowych.

Specjalne osłony

Ale użycie środków zabezpieczających to nie wszystko. Wielu producentów tego typu wyposażenia ogrodowego proponuje swoim klientom również specjalne osłony wykonane z grubego brezentu lub innych wytrzymałych materiałów. Swego rodzaju "futerały" pozwalają na jeszcze lepszą ochronę mebli poza sezonem tworząc nieprzenikalną warstwę ochronną dla śniegu i deszczu.