Jak samodzielnie sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania - samodzielnieNie chcesz korzystać z usług agencji nieruchomości i postanowiłeś samodzielnie sprzedać swoje mieszkanie? Zobacz o czym musisz pamiętać.

Przygotowywanie oferty

Pierwszą rzeczą o jaką musisz zadbać gdy chcesz samodzielnie sprzedać mieszkanie to odpowiednie przygotowanie oferty. Chodzi tu przede wszystkim o posprzątanie mieszkania, usunięcie wszystkich zbędnych, prywatnych przedmiotów i wykonanie odpowiedniej jakości zdjęć. Nie jest tajemnicą, że przekaz wizualny jest najefektywniejszą formą reklamy, bazującą na uczuciach odbiorcy. Fotografie powinny pokazywać każde pomieszczenie, w przynajmniej dwóch różnych ujęciach. Warto przy tym zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza, tak aby sprawiało wrażenie bardziej przestronnego i przytulnego. Coraz częściej stosowaną metodą jest wypożyczanie mebli na czas sprzedaży mieszkania. Pozwala to w prosty, tani sposób podnieść wartość wizualną mieszkania, co prowadzi do zyskowniejszej sprzedaży.

Kolejną istotną rzeczą jest przygotowanie opisu. Powinien on zawierać podstawowe informacje o sprzedawanej nieruchomości, jakości wykończenia pomieszczeń, wyposażeniu pozostawionym w mieszkaniu oraz lokalizacji w której znajduje się nieruchomość. Są to istotne informacje z punktu widzenia kupującego, lecz powinniśmy pamiętać, że nie zawsze duża ilość tekstu będzie dla nas korzystna. Prawda jest taka, że nikt nie lubi czytać długich opisów o tym jak dużo zalet posiada mieszkanie i ile wysiłku włożyliśmy w jego remont. Opis powinien być krótki, rzeczowy, a najważniejsze informacje powinny zostać wyróżnione. Takie działanie spowoduje, że oferta będzie się zdecydowanie wyróżniać i wzbudzi zaciekawienie.

Ustalenie ceny

Najważniejszym punktem w sprzedaży mieszkania jest jego cena. Wielu sprzedających wychodzi z założenia, że lepiej wystawić nieruchomość za cenę wyższą niż rynkowa i czekać na reakcje. Takie działanie niestety nie przyniesie zamierzonego skutku, ponieważ kupujący doskonale orientują się w aktualnych cenach sprzedawanych mieszkań. Skutkować to będzie małym zainteresowaniem, mimo iż jesteśmy skłonni do negocjacji. Dodatkowo oferta zostanie szybko zaszufladkowana przez potencjalnych kupujących jako za droga i mało interesująca. Nawet po obniżeniu ceny pierwsze, negatywne odczucie pozostanie. Jeżeli nie chcesz miesiącami czekać na potencjalnego kupującego zadbaj o odpowiednią cenę. Musi ona być konkurencyjna i zadowolić obydwie strony. W tym celu najlepiej przejrzeć oferty z najbliższej okolicy, najbardziej zbliżone do naszej i wyciągnąć średnią.

Promocja

Mając ustaloną cenę i przygotowaną ofertę, można rozpocząć promocję. Mamy do wyboru wiele różnych portali, lecz każdy wymaga od nas uiszczenia odpowiednie opłaty za wystawienie oferty, a później jej promocję. Dobrym pomysłem jest wybranie dwóch, trzech najbardziej popularnych np. otodom.pl, gratka.pl, nieruchomosci-online.pl. Pozwoli to na łatwiejsze zarządzanie ofertą oraz znacząco zmniejszy koszty. Nie musisz się bać, że twoja oferta nie zostanie zauważona, każdy kupujący doskonale zna te portale i na bieżąco monitoruje wszystkie nowe propozycje. Promując swoją ofertę pamiętaj o stale rosnącej popularności mediów społecznościowych. Możesz utworzyć samodzielną stronę na facebooku i poprosić swoich znajomych o udostępnianie. Jest to całkowicie darmowe rozwiązanie, a efekty mogę mile zaskoczyć. Sprzedając mieszkanie na osiedlu lub przy ruchliwej ulicy, warto zaopatrzyć się w baner, na którym umieścimy informacje o sprzedawanym mieszkaniu oraz telefon kontaktowy. Wielu kupujących szuka mieszkań w określonych dzielnicach i taki zabieg może doprowadzić chętnego prosto pod nasze drzwi.

Prezentacja mieszkania

I w końcu nadeszła ta chwila, pierwszy telefon od kupującego i pierwsza umówiona prezentacja. Teraz przyszedł czas na zadbanie o odpowiedni nastrój. Warto tego dnia upiec ciasto i pozwolić by jego aromat unosił się w powietrzu. Ten stary trik sprawi, że kupujący dostrzegą w naszym mieszkaniu dobrą, rodzinną atmosferę. Prawdą jest, że kupujemy emocjami, a zdrowy rozsądek często odchodzi na drugi plan. Dlatego podczas prezentacji należy być uśmiechniętym, życzliwym i pogodnym. Nie należy zdradzać przykrych powodów, które zmusiły nas do sprzedaży mieszkania. Często kupujący oceniają nieruchomość miarą ich właścicieli. Dla przykładu, gburowaty i pesymistyczny sprzedający sprawi, że mieszkanie w oczach odwiedzających będzie pełne złej energii, nieodpowiednie dla rodziny. Bądźmy zatem prawdziwymi gospodarzami, pozwólmy wypróbować sprzęty oraz zajrzeć w każdy kąt. Dodatkowo pamiętajmy, że każdy chce wynegocjować jak najlepszą dla siebie cenę. Bądźmy przygotowani na ewentualną obniżkę lub inne negocjacje.