Klasyczne a nowoczesne projekty domów

Nowoczesne projekty domówKlasyczne a nowoczesne projekty domów.

Budowę domu poprzedzają liczne formalności, przygotowanie działki do realizacji inwestycji oraz oczywiście stworzenie projektu domu i jego najbliższego otoczenia. Wykonywanym projektów zajmują się wykwalifikowani architekci, pomagający właścicielom ziścić ich wizję idealnego domu. Specjaliści są otwarci na propozycje ze strony klienta, ale w przypadku braku pomysłów chętnie doradzą i zaproponują interesujący projekt, zgodnie z dyspozycjami właściciela działki. Obecnie, podczas tworzenia projektu domu, można inspirować się wieloma nurtami i wcześniejszymi projektami.

Style można podzielić na klasyczne i nowoczesne.

Klasyczne domy

Ideą domów klasycznych jest odwoływanie się do tradycji. Ich cechami wyróżniającymi są więc prosta i zwarta forma, zastosowanie naturalnych materiałów oraz bezpiecznych rozwiązań architektonicznych. Wyróżnia się oczywiście wiele odmian stylu klasycznego. Modne jest projektowanie domów w stylu wiejskim, prowansalskim czy stylizowanie ich na dworki. W przypadku domów klasycznych niezmiernie istotne jest także otoczenie budynku. Domy klasyczne najlepiej wyglądają w towarzystwie symetrycznego, prostego ogrodu. Projekty stylizowane mogą obejmować również ogród, do stworzenia którego inspiracją będzie ten sam nurt, który wykorzystujemy przy budowie domu. Sprawdzą się więc ogrody w stylu antycznym, francuskim czy wzorowane na angielskim parkach romantycznych.

Nowoczesne domy parterowe lub piętrowe

Kolejnym typem są projekty nowoczesne, zakładające przede wszystkim funkcjonalność domu. Takie budynki cechują się prostą, wręcz ascetyczną bryłą i minimalizmem, zauważanym zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Modny minimalizm jest ucieleśnieniem marzeń wielu osób, żyjących dynamicznie. Jest bowiem synonimem prostoty, ładu i porządku. Wiele nowoczesnych domów to projekty wręcz futurystyczne, cechują się oryginalnością i nieszablonowością. Im bardziej niestandardowy jest projekt, tym lepiej. W przypadku projektów nowoczesnych, istotne znacznie również przypisuje się okolicy. Domy nowoczesne najlepiej czują się w otoczeniu prostych ogrodów. Mogą być zarówno ascetyczne i minimalistyczne, jak również proste, wręcz symetryczne. Pamiętajmy o tym, aby nie zaburzyć równowagi, która jest niezwykle istotna w przypadku projektów nowoczesnych. Dzięki temu zarówno dom i ogród, tworzyć będą spójną całość.