Kuchnia klasyczna - uniwersalna i różnorodna

Kuchnia klasycznaKuchnia klasyczna - uniwersalna i różnorodna. W branży aranżacji wnętrz obecnych jest wiele trendów, które wyznaczają kierunki współczesnego stylizowania pomieszczeń tak, aby prezentowały się estetycznie i były funkcjonalne.

Wiele z tych trendów tyczy się kuchni, które nie bez powodu nazywana jest sercem domu. To właśnie tam przygotowuje się i spożywa posiłki, to tam odbywa się wiele rozmów i tam spotykają się domownicy rankiem, przed wyjściem do pracy oraz wieczorem, po powrocie z niej.

Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby kuchnia była elegancka, ale jednocześnie wygodna dla korzystających z niej osób. Warto jednak zdecydować się na konkretny styl, w jakim ma być urządzona nasza kuchnia. Obecnie zauważa się coraz popularniejsze powroty do tradycji, czyli stawianie na kuchnie klasyczne.

Czym cechuje się projekt klasyczny kuchni?

Cechą wyróżniającą jest z pewnością prostota, która obejmuje zarówno formę, jak i kolorystykę oraz styl dodatków. Nie oznacza to jednak, że kuchnie klasyczne są nudne, a wręcz przeciwnie. Istnieje tak wiele różnorodnych projektów kuchni tradycyjnych, że z pewnością każdy zwolennik tego stylu znajdzie coś dla siebie. Standardowy projekt kuchni klasycznej obejmuje proste meble z naturalnego drewna, jasne blaty oraz białe lub pastelowe ściany. Dodatki w takiej kuchni są naturalne, mogą być również wykonane z drewna. Takie projekty są doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku kuchni przestronnej, jak i niewielkiej, w tym aneksu kuchennego. Warto zdecydować się również na inspirację stylem wiejskim, zarówno naszym rodzimym, jak i zaczerpnąć styl z pięknej Prowansji.

Kuchnie wiejskie klasyczne

Typowe klasyczne kuchnie wiejskie to esencja naturalności i prostoty, ale z nawiązaniem do polskiej wsi. Pojawiają się więc tego typu akcenty, świeże zioła, rośliny czy haftowane obrusy i serwetki. Meble są drewniane, a ich blaty jasne. Kuchnie prowansalskie prezentują się podobnie. Dominuje również jasna, naturalna kolorystyka. Kolejne pomysły na kuchnie klasyczne obejmują nawiązania do konkretnych stylów lub miejsc. Doskonałym przykładem są kuchnie greckie, skandynawskie oraz francuskie.

Inne style klasyczne

Kuchnia grecka utrzymana jest w biało-niebieskiej kolorystyce, pojawiają się świeże zioła i naturalne dodatki. Meble są drewniane lub białe. Kuchnia skandynawska jest połączeniem klasyki i minimalizmu. Te projekty są proste, wręcz surowe, ale jednocześnie tak intrygujące. Biel nadaje pomieszczeniem lekkości, więc doskonały pomysł na kuchnię o niewielkim metrażu lub stylowy aneks. Z kolei kuchnia francuska jest zarówno klasyczna, jak i elegancka. Prostota miesza się tu z elegancją, tworząc ciekawą, wysmakowaną całość. Ciekawie prezentują się także kuchnie kolonialne: z meblami z ciemnego drewna oraz ciepłymi kolorami na ścianach i dodatkach. Nie da się ukryć, że zwolenników kuchni klasycznych przybywa. Wszystko za sprawą prostoty aranżacji oraz ponadczasowości tych projektów.

Kuchnia tradycyjna doskonale sprawdza się w pomieszczeniu o każdym metrażu, to wspaniałe rozwiązanie w przypadku kuchni otwartych czy tych w odrębnym pomieszczeniu. Poza tym, kuchnie klasyczną są przytulne i ciepłe, co odróżnia je, według niektórych, od projektów nowoczesnych. Im z kolei zarzuca się surowość formy, co dla wielu osób w kuchni jest nie do przyjęcia. Decydując się na wykonanie projektu kuchni, warto więc zastanowić się nad stylem klasycznym: uniwersalnym, bezpiecznym, ale jednocześnie estetycznym i tak różnorodnym.