Kuchnia nowoczesna - urządzanie, aranżacje

Kuchnia nowoczesnaNowoczesna kuchnia. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmieniło się podejście ludzi. Tryb życia, praca, priorytety, wszystko to dziś wygląda zupełnie inaczej niż za czasów choćby naszych rodziców. Zmianie uległa również moda na aranżację wnętrz. Kiedyś kładziono nacisk przede wszystkim na to aby mieszkanie sprawiało wrażenie ciepłego i przytulnego.

Królowały w nich drewno, w różnej postaci w tym w formie boazerii na ścianach, a sercem domu był salon, w którym przyjmowano gości. Dziś sercem niemalże każdego mieszkania jest kuchnia. Miejsce, w którym przyrządzamy posiłki, pijemy poranną kawę z najbliższą osobą.

Nowoczesna kuchnia

Nowoczesna kuchnia z pozoru może wydawać się zwrotem niejasnym, odnoszącym się do określeń dotyczących sprzętów kuchennych lub zabudowy kuchni. Należy jednak pamiętać, że elementy te tak naprawdę są dopełnieniem stylu. O stylu zaś decydują meble kuchenne nowoczesne, a ściślej mówiąc fronty kuchenne nowoczesne - czyli wszystko to co postrzegamy na pierwszy rzut oka.

Głównym trendem, utrzymującym się od kilku sezonów są meble na wysoki połysk. Powłoka imitująca taflę wody, w piękny sposób rozpraszająca odbijające się od niej promienie słoneczne. Kolorystyka jest to całkowicie dowolna i zależna od gustu domownika. Zaleca się jednak dobór jednolitych frontów. Jeżeli chcemy dołożyć akcent kolorystyczny warto zastosować go na poszczególnych, pojedynczych szafkach. Pozwoli to na uzyskanie korzystniejszego efektu wizualnego.

Kolory w nowoczesnej kuchni

Na chwilę obecną najpopularniejsze aranżacje nowoczesnych kuchni wykonywane są w jasnych, ciepłych kolorach lub jasnych chłodnych barwach przełamywanych ciepłymi akcentami. Dominuje tu biel i wszystkie jej odcienie pokrewne, jasne drewno, mrożone lub mleczne szkło czy metal. Wszystko te elementy będą idealnie współgrać z meblami na wysoki połysk. W przypadku chłodnych barw, ciepłe akcenty najkorzystniej umiejscowić w akcesoriach kuchennych - ociekacz do sztućców, młynek do kawy, ekspres czy czajnik, czyli wszystko to co docelowo będzie stało na meblach. Kilka niewielkich drobiazgów wpłynie na postrzeganie całości aranżacji i ją ociepli.

Wyspa w kuchni

Jeżeli przygotowujemy projekty mebli do kuchni o dużej powierzchni lub kuchnia jest pomieszczeniem otwartym zaleca się zamontowanie w kuchni wyspy - całkowicie niezależnej, wydzielonej powierzchni roboczej. Wyspy pojawiają się w projektach dużych kuchni od kilku lat a ich różnorodne zastosowanie umożliwia zaprojektowanie jej pod ściśle określone wymogi przyszłego użytkownika. Bezapelacyjnie jest to element kuchni nowoczesnej z innowacyjnym, niecodziennym rozwiązaniem. Rozwiązanie to stosuje się dla większych pomieszczeń. W średnich istnieje możliwość "dołożenia" wyspy w postaci ruchomego mebla na kółkach umożliwiającego jego przemieszczenie. Pozwala to na korzystanie z dodatkowej powierzchni roboczej wtedy kiedy jest ona potrzebna.

Dodatki w nowoczesnej kuchni

Kolorystyka i dobór dodatków jest tak naprawdę zależny od tego jakie barwy zastosowaliśmy na ścianach i frontach mebli. Jeżeli udaliśmy się w kierunku najpopularniejszym w ostatnich latach, czyli klasycznej, nieskazitelnej bieli na obu elementach kolorem najlepszym dodatki będzie srebro czyli wszystkie odcienie metalu lub kontrastująca czerń, również w wysokim połysku. Ostatecznie przy projekcie liczy się nasz gust i upodobania, dlatego też jeżeli mamy ochotę na odrobinę czerwieni czy innego koloru to jak najbardziej będą się one dobrze komponowały z całością.

Podczas aranżacji kuchni najważniejsze jest aby pamiętać, że pomieszczenie to projektujemy dla siebie, dla własnego użytku i to właśnie my powinniśmy czuć się w nim dobrze. Jeżeli marzy nam się nowoczesna kuchnia to tak właśnie ją urządźmy.