Lampy loftowe w stylu vintage

Vintage to estetyka dla indywidualistów, artystów i miłośników niebanalnych aranżacji. To styl bardzo eklektyczny łączący w sobie elementy ze stylistyki lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych z nowoczesnym designem. Nie wymaga przeprowadzenia pełnej metamorfozy mieszkania, czasami wystarczy wprowadzenie kilku elementów inspirowanych minionymi dekadami, aby przestrzeń zyskała niepowtarzalny charakter.

Po meblach i tekstyliach w tej stylistyce, przyszedł czas na oryginalne lampy, utrzymane w duchu vintage. Są to głównie lampy loftowe w stylu industrialnym, przywodzące na myśl przestronne wnętrza z surowej cegły. Oczywiście nie każdy ma do dyspozycji tego typu przestrzeń. Większość z nas mieszka w ciasnych mieszkaniach w bloku albo domkach jednorodzinnych.

To nic nie szkodzi - zaletą tego typu wzornictwa jest to, że może podkreślać charakter wnętrza w stylu retro, lub wręcz przeciwnie - stanowić ekstrawagancki dodatek i wprowadzać ciekawy akcent do mieszkań urządzonych bardzo nowocześnie. Lampy loftowe to od kilku lat najmodniejszy i ulubiony przez młodych ludzi z artystycznymi inspiracjami rodzaj oświetlenia. Pojawiły się jako odpowiedź ekstrawaganckich projektantów na przyciężkie, snobistyczne żyrandole oraz banalne lampy sufitowe, i od razu spotkały z entuzjazmem pokolenia IKEA.

Na czym polega ich fenomen?

Przede wszystkim są bezpretensjonalne. Ze względu na prostotę i brak pstrokatych abażurów lampy wiszące w tym stylu doskonale pełnią swoją podstawową funkcję tzn. oświetlają pomieszczenie. Świetnie sprawdzają się w salonach, biurach, lokalach użytkowych, ale również kuchniach czy łazienkach. Lampy sufitowe często pozwalają na regulację wysokości światła, dlatego warto używać ich do oświetlenia miejsca pracy, dopasowując natężenie światła i zakres oświetlanej powierzchni do potrzeb i upodobań. Nie trzeba przy tym martwić się wystającymi kablami czy elementami pozwalającymi na regulacje, ponieważ wpasują się one w industrialną stylistykę retro. Lampy vintage są przy tyle uniwersalne, że nie szkodzi im metamorfoza wnętrza - odnajdą się w każdej przestrzeni, nadając jej artystyczny, wyjątkowy charakter.