Mieszkanie jednopokojowe - jak urządzić?

Mieszkanie jednopokojoweMieszkanie jednopokojowe, czyli popularna kawalerka, to duże wyzwanie dla tego, komu przyjdzie urządzać takie wnętrze.

Niewielka przestrzeń, która ogranicza możliwości związane z urządzeniem tego wnętrza, musi zostać tak zagospodarowana, aby można było w takim pomieszczeniu spokojnie wykonywać wszystkie niezbędne czynności. To jednocześnie miejsce do pracy, sypialnia i jadalnia, wnętrze to służy również do przyjmowania gości.

Jak pogodzić wszystkie funkcje w jednym pokoju?

Pierwszą sprawą, od której trzeba zacząć, jest dokonanie podziału przestrzeni. Należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy pokój ma stanowić jedną całość, czy też za pomocą ścianek działowych i parawanów dokona się podziału tej przestrzeni na mniejsze fragmenty. Ścianki działowe mogą doskonale zastąpić wysokie meble, np. dwustronne regały, które pozwolą nieco uporządkować ten wielofunkcyjny pokój. Świetnie sprawdzają się również parawany, które – jako ruchome ściany – dają możliwość szybkiej i łatwej zmiany podziału pokoju w zależności od bieżących potrzeb.

Wydzielając w kawalerce poszczególne strefy należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim część pokoju, w której będą przechowywane ubrania, powinna znajdować się możliwie jak najdalej od kuchni. Nawet najlepsza wentylacja nie uchroni ubrań przed kuchennymi zapachami, zaś same ubrania szybko wchłaniają zapachy z otoczenia. Najbliżej działu kuchennego powinna za to znaleźć się ta strefa, która ma służyć jako jadalnia. Tak jest najwygodniej.

Ważne jest również stworzenie odpowiedniego miejsca do spania, z czym w kawalerkach może być problem. Łóżko musi być nie tylko wygodne – musi się dobrze prezentować, bo przecież jest widoczne dla każdego, kto gości w kawalerce. Najlepsze rozwiązanie do kanapa, która w ciągu dnia świetnie sprawdza się jako miejsce do siedzenia. Inną możliwością jest ustawienie łóżka na niewysokiej półce, dzięki czemu powierzchnię znajdującą się pod łóżkiem można wykorzystać jako przydatny schowek. Jeszcze inne rozwiązanie to łóżko otwierane, wyprowadzane z szafy. Takie łóżko może być fragmentem meblościanki, a co najważniejsze – można miejsce do spania ukryć przed wzrokiem gości.