Ogrzewanie w łazience - grzejniki łazienkowe, rodzaje, parametry i dobór

Ogrzewanie w łazienceZapewnienie komfortu cieplnego w mieszkaniu wraz z odpowiednią termoizolacją budynku jest sprawą podstawową nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również z uwagi na dbałość o zachowanie dobrego stanu budynku, ochronę przed pleśnią oraz stratami ciepła.

Dostępne na rynku metody ogrzewania pozwalają na wybór instalacji, która, będąc optymalnie dopasowaną względem prywatnych potrzeb i kubatury mieszkania, zapewni odpowiedni poziom ogrzania pomieszczeń. Szczególnie istotną sprawą jest wybór systemu grzewczego w łazience, gdzie, zgodnie z przewidzianą normą, temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 24°C.

Pomimo dużej popularności innowacyjnych systemów ogrzewania podłogowego, w przypadku wyboru ogrzewania do łazienki wciąż króluje wybór ogrzewania metodą tradycyjnych grzejników. Pomieszczenie o małej kubaturze ogrzać można już urządzeniem o mocy 80-120W. W przypadku pomieszczeń przestrzennych i zimnych, sytuowanych w zewnętrznych częściach budynku, a co z tym związane, narażonych na większe straty ciepła, warto wybrać urządzenia o większej mocy. Dobrym pomysłem w tym przypadku jest również połączenie ogrzewania tradycyjnego z podłogowym, co zapewni większy komfort użytkowy powierzchni łazienki.

Dostępne na rynku różnorodne style i modele grzejników pozwalają na bardzo kreatywne aranżacje wnętrza łazienki, w którym grzejnik, poza funkcją generatora ciepła z powodzeniem będzie także elementem dekoracyjnym. Szczególnym powodzeniem cieszą się funkcjonalne, ze względu na możliwość przewieszania ręczników, grzejniki drabinkowe. Znaleźć można jednak modele o wiele bardziej ekstrawaganckie, profilowane do przeróżnych kształtów, wykańczane poprzez chromowanie bądź satynowanie.

Parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia jest sposób jego zasilania w ciepło. Wybierać można pomiędzy elektrycznym modelem zasilania oraz zasilaniem wodnym, skorelowanym z centralnym ogrzewaniem. Modele elektryczne, zasilane grzałką elektryczną, dają możliwość uzyskania żądanej temperatury bez konieczności uruchamiania ogrzewania całości mieszkania. Optymalnym rozwiązaniem może okazać się wybór urządzeń mieszanych, z zasilaniem wodnym i elektrycznym, co pozwoli na dowolny wybór źródła zasilania. Poza sezonem grzewczym urządzenie wytwarza ciepło w oparciu o pracę grzałki elektrycznej.