Oryginalny wystrój wnętrz, czyli kilka słów o stylu art deco

Styl art decoStyl art deco spotykany jest w architekturze wnętrz od prawie stu lat. Wydawać by się mogło, iż jest to więc coś przestarzałego i ogranego, w końcu jego początki sięgają lat dwudziestych dwudziestego wieku.

Wystrój wnętrz w stylu art deco jest jednak czymś niezwykle uniwersalnym, co zdobywa uznanie również w czasach dwudziestego pierwszego wieku.

Meble pasujące do tego stylu wydają się nadzwyczaj nowoczesne. Bierze się to przede wszystkim z faktu, iż art deco uznawany jest za sprzeciw wobec secesji.

Można więc wnioskować, że nie uznaje on nieładu i przypadkowości. Styl ten stawia na symetrię i geometryczną poprawność - wszystkie meble posiadają regularne krawędzie, oś symetrii, a ich kształty są przemyślane i zazwyczaj niezbyt skomplikowane. Bardzo często w produkcji mebli art deco stosowane są tak zwane szlachetne proporcje, które sprawiają wrażenie, że meble te wyglądają wzniośle i dość masywnie. Tak czy inaczej, wszystko to utrzymane jest w elegancji i odpowiednim wyczuciu. Styl art deco przyciąga uwagę przede wszystkim jaskrawymi, wyrazistymi kolorami, a zostało to zaczerpnięte z fowizmu. Nie chodzi tu jednak o przypadkowe łączenie losowych barw i nagromadzenie ich obok siebie. Zazwyczaj wystrój wnętrz przewiduje wybranie dwóch kontrastowych kolorów, które następnie przejmują meble danego pomieszczenia.

Jeżeli narzuty, zasłony i firany przykładowo przyjmą barwę jasnej żółci, a wszelkiego rodzaju meble zachowają kolor ciemnego mahoniu, to stworzy się efekt iście artystyczny. Jest to najprostszy sposób na urządzenie mieszkania w przyjemny dla oka sposób. Wielu dekoratorów stara się jak najczęściej korzystać ze stylu art deco, gdyż według nich jaskrawe, soczyste kolory potrafią podnieść na duchu mieszkańców danego obiektu. Oprócz doboru kontrastowych kolorów, meble tego stylu charakteryzują się bogactwem zdobnictwa. Wykorzystywana jest tu chociażby czeczotka, która polega na wykorzystywaniu podczas produkcji drewna o zawiłym układzie słoi, a także posiadającego nieregularne plamy czy oczka. Często meble te wytwarzane są z więcej niż jednego gatunku drewna, co stało się charakterystyczną domeną wystroju art deco. I choć konstrukcje te sprawiają wrażenie masywnych i ciężkich, to charakterystyczne są dla nich okrągłe, wygładzone krawędzie. Bardzo często obok niewielkich, poręcznych stolików można spotkać wysokie, smukłe biblioteczki.

Powszechnie uważa się, że zostały one zaprojektowane na podstawie fascynacji drapaczami chmur tuż po pierwszej wojnie światowej. Jakkolwiek by tego nie interpretować, meble te trzeba zaliczyć do zdecydowanie bardzo jakościowych. Powszechnie wykorzystuje się do ich produkcji mahoń, jawor, palisander czy orzech włoski. Drewniane elementy idealnie komponują się z egzotycznymi materiałami, jak chociażby skóra krokodyla. Wygląda to pięknie, ale koszt produkcji takich perełek wcale nie jest mały. Oprócz tych tworzyw, meble w stylu art deco dość często łączą się z kością słoniową. Można tutaj wyróżnić stoliki kawowe o elementach łączących wykonanych z tego materiału. W połączeniu ze szkłem tworzą oszałamiające wrażenie. Jeśli chodzi o meble łazienkowe, to tutaj również nie brakuje elementów drewnianych. Są one jednak zestawione z błyszczącymi materiałami, które podkreślają wrażenie wyniosłości. Wszechobecne są również chromowane zdobienia, w tym metalowe klamki od szafek czy kredensów. Art deco pozwala również wykorzystywać w łazience umywalki ręcznie wykonywane z brązu.

Żeby mieszkanie nie wyglądało śmiesznie i groteskowo, projektanci charakterystyczne, jasne barwy starają się tonować odcieniami ciemnymi wplatanymi w meble, wykładziny, tapety czy panele. Jest to również nawiązania do poprawności geometrycznej, a dokładniej równowagi artystycznej. Styl art deco tak naprawdę wywodzi się z Dalekiego Wschodu oraz Egiptu, jednak obecnie możemy w nim spotkać bardzo luksusowe i nowoczesne tworzywa, jak brąz, srebro czy marmur. Są to elementy, które idealnie nadają się do produkcji podłóg oraz akcesoriów łazienkowych. Jest to doskonały przykład na to, że styl art deco, choć niedługo będzie miał za sobą ponad sto lat, jest teraz niezwykle popularny. Idealnie nadaje się do nowoczesnego mieszkania, które ma być urządzone gustownie i z artystycznym smakiem.