Oświetlenie łazienkowe i jego rola w aranżacji łazienki

Oświetlenie łazienkowePrzy aranżowaniu wnętrza światło zawsze spełnia kilka funkcji. Po pierwsze jest to funkcja użytkowa, która przekłada się na funkcjonalność wnętrza. Światło powinno zapewniać odpowiednie oświetlenie dla całej przestrzeni. W łazience nie zawsze światło górne jest w stanie doświetlić wszystkie elementy wyposażenia. Z tego powodu wskazane jest stosowanie dodatkowych elementów oświetlenia.

Za ich pośrednictwem można doświetlić wannę, kabinę prysznicową. Dobrym pomysłem mogą być również wewnętrzne źródła światła w szafkach. Niemal w każdej łazience znajduje się lustro.

Musi ono również być oświetlone w taki sposób by toaleta nie sprawiał problemów. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oszczędnego oświetlenia czyli opraw z lampek LED. Innym rozwiązaniem jest użycie kinkietów, które powinny znaleźć się po obu stronach lustra oraz na wysokości wzroku. Przy takim ich ustawieniu na twarzy nie będą powstawać cienie co znacznie ułatwia golenie się czy wykonanie makijażu.

Oświetlenie może znaleźć się powyżej lustra, ale wówczas bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wysokości oraz kąta padania światła. Najlepszym pomysłem w takim przypadku będzie zastosowanie opraw, które pozwalają na wykorzystanie równomiernie padającego światła. Dobrym pomysłem może być stworzenie w łazience dodatkowego zasilania dla światła. W ten sposób można podłączyć elementy oświetlenia o niskim napięciu, które można bezpiecznie użytkować nawet podczas kąpieli bez ryzyka przepięcia czy porażenia prądem.

Oświetlenie ma również funkcję estetyczną. Źródła światła stanowić mogą dodatkowe elementy dekoracyjne. W łazience w celach estetycznych można zastosować oświetlenie podłogowe czy oprawy składające się z mniejszych lamp o innej barwie światła, niż światło górne.