Oświetlenie wnętrz mieszkania i domu - jakie wybrać i jak je zaplanować?

Oświetlenie mieszkania i domuOświetlenie wnętrz domu czy mieszkania - jakie wybrać, jak je zaplanować?

Dobre oświetlenie w naszym domu, ma istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz funkcjonowanie. Na rynku mamy ogromną gamę wyboru oświetlenia - od tradycyjnych żarówek, do lamp LED i halogenów.

Ale przy wyborze warto też zwrócić szczególną uwagę na barwę światła. W końcu światło w naszym mieszkaniu ma wpływać na nas korzystnie i pomagać w prawidłowym funkcjonowaniu.

Prawidłowo wybrane oświetlenie pomoże w lepszej i bardziej efektywnej pracy, pobudzi do działania ale również stworzy komfortowe warunki do odpoczynku i snu.

Jaki typ oświetlenia wybrać? Standardowe czy nowoczesne oświetlenie domu?

Przede wszystkim wyróżnić trzeba dwa typy - ogólne oraz miejscowe. Pierwsze służy do oświetlenia całych pomieszczeń, drugie natomiast, do nasycenia światłem określonych punktów we wnętrzach mieszkania czy domu. Jest też oświetlenie mieszane - tu wiązki świetlne kierują swój strumień za pomocą odpowiednio przygotowanych opraw.

Oświetlenie mieszkania - wybór barwy światła

Odpowiednią barwę światła dobiera się w zależności od typu pomieszczenia, w którym będzie występować. Światło białe, bądź chłodne będzie dobre do miejsc, gdzie pracujemy, jako że pobudza ono do pracy i wpływa korzystnie na naszą koncentrację. Natomiast do sypialni czy salonu odpowiedniejsze będzie światło o ciepłej barwie, ponieważ takie sprzyja relaksowi i wypoczynkowi.

Źródła światła w naszym mieszkaniu

Jeszcze kilka, może kilkanaście lat temu, zakup oświetlenia był prosty. Wybierane bowiem były tradycyjne żarówki. Teraz, wraz z ich wycofaniem, coraz bardziej popularne stają się lampy LED, czy nawet diody.

Najzwyklejsza żarówka elektryczna, choć jest najstarszą technologia, wciąż ma swoich zwolenników. Jej moc to o 15 do 50 W.

Żarówki typu LED to nowoczesne oświetlenie mieszkania - obecnie najnowocześniejsze z możliwych rozwiązanie. Są bardzo oszczędne, a do tego ich moc waha się od 2 do 6 W. Wciąż jednak, głównie ze względu na ceny, źródło światła tego typu jest raczej punktowe, niż całościowe.

Kolejnym typem źródła światła w naszych domach są żarówki energooszczędne. Są bardzo popularne, a zarazem naprawdę energooszczędne, bo, oczywiście w zależności od producenta, osiągają żywotność nawet do 12 lat, przy mocy 7W.

Halogenowe oświetlenie będzie dla nas też istotnym rozwiązaniem, jako że jest oszczędne i żywotne, ale wymaga dodatkowych kosztów już przy zakupie ( zastosowanie transformatora ).

Ostatnim źródłem światła w mieszkaniu mogą być świetlówki. Jednak są one dość archaiczne, a przy tym mało estetyczne, zatem stosuje się je do oświetlenia piwnic, czy garażu.

Oświetlenie w pomieszczeniach mieszkania

Różne pomieszczenia, różne źródła oświetlenia - ponieważ, w każdym z pomieszczeń w naszym domu, wykonujemy inne czynności, potrzebne nam jest adekwatne źródło światła.

Salon

Nasz salon jest naszą wizytówką. Tu przyjmujemy gości, spędzamy wolny czas, odpoczywamy. Dlatego jego ważny charakter musimy podkreślić odpowiednim doborem źródeł światła. Warto zapewnić sobie, obok głównego źródła oświetla na suficie, punkty dodatkowego oświetlenia. Nowoczesnym rozwiązaniem będzie instalacja paneli z żarówkami LED na podłodze, bądź oświetlenie ram obrazów czy nawet stołów. Warto zapewnić sobie też mniejsze lampy postawione w kątach salonu, aby w przyjemny i nastrojowy sposób łagodziły mrok wieczoru.

Sypialnia

Jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Tu światło musi być komfortowe i relaksujące. Istotne jest, że możemy też regulować sobie natężenie światła - to rozwiązanie można zapewnić sobie właśnie w sypialni, bo w zależności o czynności, będzie to praktyczne. W sypialni oprócz głównego źródła światła, zainstalować można lampy nocne oraz dekoracyjne, na przykład we wnętrzach szaf. Pamiętać też należy, że w sypialni światło musi mieć barwę ciepłą, zapewni to komfort i sprzyja relaksowi.

Kuchnia

Tu musimy mieć przede wszystkim światło funkcjonalne. Będzie nam potrzebne zarówno główne oświetlenie na suficie, jak i miejscowe. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie żarówek LED pod szafkami, czy też, mniejszych lamp oświetlających kuchnie miejscowo, np.: zlew czy półki. Warto też pamiętać o praktycznym rozmieszczeniu włączników i gniazdek elektrycznych w naszej kuchni. Bowiem jest to pomieszczenie zarówno praktyczne, jak i funkcjonalne, w którym spędzamy sporą ilość czasu.

Łazienka

Tu światło musi być skuteczne. Jako że, szczególnie w mieszkaniach w blokach, nie ma światła naturalnego, ponieważ zwykle nie ma tam okien. Musimy zatem zapewnić sobie światło takie, które pozwoli nam pełną funkcjonalność w tym pomieszczeniu. Zatem najważniejsze będzie oświetlenie luster. To przy nich głównie pracujemy, zatem najlepiej oświetlić je z obu stron, to zapewni równomierność, oraz wyeliminuje cienie. Dodatkowymi źródłami światła w naszej łazience mogą być kinkiety, oświetlenie podłogowe, czy montaż halogenów w rogu pomieszczenie.

Oświetlenie domu - jak rozmieścić?

Zasada główna jest tak, że światło w domu ma być przede wszystkim funkcjonale. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę, na instalowanie gniazd i włączników. Muszą być dobrane ilościowo do pomieszczenia, ale też tak rozmieszczone, aby nie powodowały dyskomfortu w użytkowaniu.

Podczas rozmieszczania źródeł światła w domu należy pamiętać o:

  • Ulokowaniu kabli i kontaktów,
  • Odpowiednim ulokowaniu włączników światła,
  • Rodzaju oświetlenia oraz typie żarówek.

Światło w naszym domu, czy mieszkaniu jest istotne, ponieważ dzięki niemu funkcjonujemy. Pozwala nam na pracę, ale też na odpoczynek. Dlatego warto przede wszystkim zapewnić sobie odpowiednie źródła światła, tak, aby dom był funkcyjny, bez zaciemnień i cieni, chodzi tu w końcu o komfort mieszkańców.

Warto przed instalacją zapoznać się z typami oświetlenia, odpowiednio je dobrać do pomieszczeń w domu i zwrócić uwagę na barwę światła, która w zależności od pomieszczeń powinna być różna.

Można też skorzystać z porad osób wyspecjalizowanych w temacie, pozwoli to nam uniknąć błędów podczas instalacji i zmaksymalizuje prawidłowy dobór źródeł światła, co w konsekwencji poprawi nasz komfort użytkowania.