Ozdoby i dekoracje ogrodowe

Dekoracje ogrodoweIdealnym ukoronowaniem wspaniale wyglądającego ogrodu są przeróżne ozdoby i dekoracje ogrodowe.

W sklepach ogrodniczych można kupić ich całe multum: od klasycznych krasnali i wiatraków, przez różne mniej lub bardziej kiczowate ozdoby plastikowe, po elektroniczne, jak np. solarne oświetlenie.

Drewno między drzewami

Drewniane dekoracje są bardzo popularne. Można znaleźć ich całe mnóstwo, od najmniejszych karmników po znacznych rozmiarów wiatraki i "domki". Najważniejsze jest to, że właściwie wkomponowane, doskonale potrafią dodać charakteru i uroku naszemu ogrodowi. Często drewniane konstrukcje mają też dodatkowe funkcje, np. domku dla ptaków, czy małego schowka. Można je również wykorzystać do ukrycia lub zamaskowania np. niedoskonałości terenu.

Figury ogrodowe

Klasyczne już krasnale, ale również inne figury, np. repliki pomników, popiersia, amorki, aniołki i inne. Te najtańsze wykonywane są z plastiku, najdroższe z kamienia. Duża figura może stać się atrakcją ogrodu, mniejsza potrafi doskonale podkreślić jego niepowtarzalny charakter. Trzeba pamiętać, że jak o wszystko, również o figury należy dbać, aby dobrze wyglądały, szczególnie te które pokryte są warstwą farby/barwnika - co jakiś czas trzeba po prostu odświeżyć. Najczęściej wystarczy odpowiednia farba w sprayu.

Energia słoneczna wyzwolona nocą

Od jakiegoś czasu niezwykła popularnością cieszą się różne ozdoby solarne, to jest pobierające energię słoneczną za dnia i świecące w nocy. Nie liczmy że są to urządzenia, które oświetlą ogród - mają one za małą moc, ale np. podświetlana nocą figura sowy, to świetny pomysł. Wybór takich "zabawek" jest przeogromny, a sam ogród wieczorem i w nocy wygląda przepięknie z takimi dodatkami.

Co za dużo, to niezdrowo

Stara prawda, sprawdza się i w tym przypadku. Dekoracje mają być tylko okazjonalnymi ozdobami, a nie głównym elementem ogrodu. Na pewno każdy widział ogród, w którym zamiast kwiatów "rosną" krasnale i wiatraki. Taki widok budzi najczęściej tylko kpiący uśmiech. Kupując ozdoby ogrodowe miejmy to na uwadze.