Płytki łazienkowe - jakie wybrać?

Płytki łazienkoweNa ryku mamy naprawdę duży wybór płytek łazienkowych:

  • cementowe
  • ceramiczne
  • retro
  • włoskie
  • bezfugowe
  • owalne
  • drewnopodobne

Które wybrać do łazienki?

Wszystko zależy od tego jakie wnętrza lubimy, czy dysponujemy pomieszczeniem o pokaźnych rozmiarach czy tez musimy zaaranżować funkcjonalną i piękną łazienkę na zaledwie kilku metrach kwadratowych.

Odpowiednio dobrane płytki łazienkowe mogą wizualnie zmienić kształt pomieszczenia, powiększyć je zmniejszyć, obniżyć, podwyższyć, dlatego przed zakupem należy się dobrze zastanowić jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli na małej podłodze położymy ogromne gresowe płytki z fugą zaznaczymy jej mały rozmiar. Inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku płytek bezfugowych, które stworzą jednolitą powierzchnię i odciągną uwagę od małej przestrzeni. W przypadku bardzo małej powierzchni możemy również przykleić małe płytki na podłogę 25x 25, których znacznie więcej zmieści się na kilku metrach i optycznie powiększą przestrzeń.

Płytki łazienkowe na ścianę

Wybierając płytki na ścianę zastosujmy te, które posiadają poprzeczny wzór i kształt prostokąta, wówczas położone poziomo będą optycznie powiększać łazienkę. Doskonale do tego triku dekoratorskiego nadają się płytki drewnopodobne, które powinny być położone słojami w kierunku poprzecznym. Jeśli nie podoba nam się pomysł drewnianej łazienki proponuję wybrać włoskie połyskujące płytki ścienne w jasnym kolorze. Białe, szare, beżowe również sprawią, że wizualnie powiększymy powierzchnię. Kolejnym trikiem będzie zastosowanie zamiast tradycyjnych dekorów, płytek innego koloru, które można położyć w postaci pasa poprzecznego na każdej ścianie, lub pionowego na dwóch przekątnych ścianach. Zastosowanie innego koloru po przekątnej odwróci uwagę od kształtu łazienki. Zabieg ten możemy zastosować w długich wąskich łazienkach.

Wybierając płytki do małego pomieszczenia pamiętajmy o tym, że zimne kolory powiększają, zaś ciepłe sprawiają, że wnętrze staje się przytulne ale też mniejsze. Ostatnim krzykiem mody są płytki owalne, jednak do ich klejenia będzie potrzebny glazurnik, który posiada duże doświadczenie.

Płytki betonowe są doskonałą ozdobą łazienek o dużych rozmiar, można je dowolne łączyć z materiałami o innym wzorze i fakturze. Ten rodzaj płytek jest bardzo elegancki. Doskonale sprawdzają się również na ścianie salonu jako mocny akcent np. nad kominkiem, lub za kanapą.

Płytki ceramiczne zaskakują różnorodnością barw i wzorów, występują w spokojnych stonowanych kolorach i mocnych soczystych barwach. Rozmiar płytek ceramicznych jest również bardzo różnorodny. Jeśli aranżując łazienkę zastosujemy się do wymienionych zasad, zrobimy sobie listę płytek i dodatków, które będą odpowiednie do rozmiaru pomieszczenia, nie powinniśmy ponieść klęski dekoratorskiej.

Oczywiście płytki i kafelki to dopiero początek, bardzo ważny jest także odpowiedni dobór wanny, umywalki i baterii, ponieważ one również mają ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia. Wstawiając do małej łazienki gigantyczną wannę, będzie ona podkreślała jak ciasne jest pomieszczenie. Z kolei wybierając sedes zdecydujmy się na wiszący nie będzie „zagracał miejsca na podłodze” umywalka również powinna być dostosowana rozmiarem do gabarytów łazienki.