Praktyczny styl skandynawski aranżacji wnętrz

Praktyczny styl skandynawskiSkandynawski styl aranżacji wnętrz, obecnie jeden z najpopularniejszych, jest też jednym z tych, które można w największym zakresie przystosować do własnych potrzeb. Oryginał, który dość mocno odbiega od obecnie wykorzystywanych, skomercjalizowanych wzorów, był stylem niezmiernie praktycznym. Dzisiejszy styl skandynawski porzucił część ze starych i sprawdzonych rozwiązań, do których warto wrócić, jeśli wnętrza mają być maksymalnie funkcjonalne.

Wielofunkcyjne meble

Najprostszym przykładem mebla wielofunkcyjnego jest w skandynawskim stylu wystroju wnętrz stół, który łączy tradycyjną funkcję jadalną z rolą ławy kawowej oraz biurka roboczego i blatu kuchennego. W oryginale wynikało to przede wszystkim z niedostatku miejsca, dziś natomiast takie połączenie, choć niekoniecznie, wydaje się bardzo zdrowym rozwiązaniem, sposobem na podtrzymanie więzi rodzinnych, które rozchodzą się po mieszkaniu zgodnie z kierunkiem układania kabli od internetu. Wielofunkcyjne stoły ustawiane w przestronnych kuchniach są modne także ze względu na fakt, że wiele z nich wykonywanych jest z drewna, materiału klasycznego, pięknego i prestiżowego zarazem. Z kolei kameralne kuchnie, które często stają się centralnym punktem na planie domu z przyczyn logistycznych, zyskują na wstawieniu dużego stołu przede wszystkim dlatego, że tego rodzaju mebel pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Łóżka i biurka w jednym

Idea rozpowszechniona przez wiadomy sklep o niebiesko-żółtym logotypie jest bliska dawnemu podejściu do funkcjonalności wnętrz skandynawskich. Łóżko umieszczone ponad blatem roboczym albo biurkiem lub szafką to rozwiązanie proponowane najczęściej do pokojów dziecięcych i trudno tutaj nie zauważyć korzyści płynących z takiego połączenia. Meble wielofunkcyjne z łóżkiem piętrowym są dla dzieci źródłem frajdy, a dla rodziców oznaczają koniec zmartwień związanych z koniecznością wygospodarowania skądinąd dużej powierzchni niezbędnej do ustawienia samodzielnego łózka. Obecnie jednak podobne rozwiązania coraz częściej proponuje się również do pokojów dziennych czy sypialni - jedynie fantazja ogranicza możliwości zastosowania piętrowych mebli wielofunkcyjnych.

Zamiana farb

Choć oczywiście domeną stylu skandynawskiego pozostają jasne barwy, coraz częściej proponuje się inwestorom odejście od farb akrylowych, a najsilniejsze argumenty można wysunąć w przypadku kuchni czy przedpokojów. Nawet dobre farby akrylowe w porównaniu z lateksowymi, a tym bardziej ceramicznymi, są dość nieodporne na szorowanie i zmywanie, a tam, gdzie ryzyko zabrudzenia ścian jest duże, należy dać sobie możliwość szybkiego doprowadzenia ich do idealnego stanu. Sama zmiana koloru niewiele tu daje, ponieważ nawet zastosowanie wielobarwnych farb dekoracyjnych nie chroni przed zabrudzeniami. Ważniejsze są składniki bazy farby, które odpowiadają za właściwości suchej powłoki. Oczywiście alternatywą pozostaną zawsze tapety lub płytki, jednak w obu przypadkach należy się zastanowić, ponieważ tego rodzaju wykończenia nie są tradycyjnie stosowane we wnętrzach skandynawskich.

Przechowywanie

Łatwość przechowywania i praktyczne rozwiązania są cechą szczególną stylu skandynawskiego. Szafy bowiem nie są jedynym możliwym rozwiązaniem. Można także wykorzystywać skrzynie, pudła, kartony i wiele, wiele innych. Dlaczego warto o tym powiedzieć? Dlatego, że drugą, równie ważną cechą skandynawskiego wykończenia, jest jego ekologiczny charakter. W związku z tym stosuje się albo przyjazne dla środowiska opakowania, albo opakowania bardzo trwałe, które wprawdzie nie są tak zielone, jak karton czy tkaninowe worki, ale za to mogą być używane zdecydowanie dłużej. Co jednak ważne, styl skandynawski, mimo wszystkich schowków, skrzyń, kufrów i szaf jest stylem o prostej linii wizualnej, co oznacza, ni mniej, ni więcej, że wszystkie tego typu przedmioty powinny doskonale dopasować się do wystroju: pudła chowają się pod łóżko, kartony z archiwalnymi dokumentami do szafy, a skrzynie zastępuje się coraz częściej szufladami.

Podsumowanie

Funkcjonalność to oczywiście pojęcie w dość dużym zakresie płynne i zależne od tego, kto ma funkcjonalność ocenić, niemniej są pewne trochę już zapomniane przez hipermarkety budowlane sposoby na podtrzymanie niezwykłej funkcjonalności wnętrz skandynawskich. Warto o nich pamiętać, aby nie utknąć w skomercjalizowanym i już średnio praktycznym nowoczesnym wydaniu tego najpopularniejszego modelu wykończeń wnętrz.