Projekt kuchni - inspiracje klasyczne, stylizowane, nowoczesne

Projekt kuchniProjekt kuchni - własna kuchnia inspiracje klasyczne, stylizowane, nowoczesne. Projektowanie kuchni nie jest sprawą prostą, bez względu na to, czy aranżujemy ją od podstaw, czy wykonujemy tylko drobny remont.

Musimy bowiem dołożyć wszelkich starań, aby pomieszczenie to było zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, co jest o wiele trudniejsze.

Bez trudu bowiem możemy stworzyć kuchnię, która jest po prostu ładna ale pamiętajmy również o jej walorach użytecznych. W kuchni powinniśmy czuć się swobodnie, wszystko powinno być pod ręką: łatwo dostępne, gdy jest akurat potrzebne.

Projekty - kuchnie inspiracje

Aby wybrać projekt kuchni idealny dla nas, warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami projektów, które mogą stać się dla nas inspiracją.

Projekty klasyczne

Pierwszy typ to projekty klasyczne, opierające się o proste, sprawdzone rozwiązania. W takich kuchniach królują proste formy oraz naturalne materiały, pojawiają się więc drewniane meble, naturalne dodatki, nawiązania do tradycji ludowej. Do stylu klasycznego nawiązuje również wiele innych nurtów. Kuchniami klasycznymi są między innymi: kuchnia wiejska, kuchnia rustykalna, kuchnia prowansalska. Są one przytulne, ciepłe, przywodzą na myśl wakacje w domach naszych rodziców czy dziadków.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim

Styl rustykalny

Kuchnia w stylu rustykalnym

Projekty stylizowane

Kolejna grupa to projekty stylizowane. Obejmują one wszystkie te pomysły, które nawiązują do danej epoki, miejsca czy nurtu w architekturze. Do tej grupy należą między innymi: kuchnia angielska, projekty kuchni antycznych, włoskich, francuskich, angielskich, czyli sielankowych kuchni w stylu romantycznym. Zwolenników takich projektów przybywa.

Inspiracje

Często, zabierając się za projektowanie kuchni, zupełnie nie mamy koncepcji, jak to pomieszczenie ma wyglądać. Wtedy sięgamy po inspiracje w postaci istniejących już projektów, oglądamy pomieszczenia, zaaranżowane w różnych stylach, nierzadko cofamy się do minionych już epok. Tak właśnie rodzą się tego typu aranżacje.

Projekty nowoczesne, minimalistyczne

Kolejnym rodzajem są projekty typowo nowoczesne, w tym aranżacje minimalistyczne. Cechują się one prostą, wręcz surową formą oraz rezygnacją z większości dodatków na rzecz zmaksymalizowania funkcjonalności pomieszczenia. W kuchniach nowoczesnych nie znajdziemy niczego, co nie spełnia jakiejś funkcji. W takich pomieszczeniach dekorami są przedmioty codziennego użytku, na przykład pojemniki na przyprawy czy stojak na noże. Takie walory ma kuchnia skandynawska - jest prosta ale jednocześnie minimalistyczna. Znakomicie wpisuje się w klimat nowoczesnych apartamentów. Ten styl świetnie komponuje się również z aranżacjami kuchni otwartych. Dzięki temu unika się chaosu oraz wrażenia nieporządku.

Kuchnia i jadalnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim

Inni z kolei zarzucają kuchniom minimalistycznym surowość i brak przytulności. Z drugiej strony, takie projekty są doskonałym rozwiązaniem dla osób, dbających o linię. Udowodniono, że w kuchniach o bardziej surowszym klimacie, jak również tych, urządzonych w zimnych kolorach apetyt jest mniejszy.

    Pomysły na kuchnię

    Podsumowując, pomysłów na kuchnię jest naprawdę wiele. Można inspirować się istniejącymi już projektami, jak również stworzyć coś zupełnie nowego, nowatorskiego i zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Dzięki różnorodności, jaką oferuje nam współczesny rynek, możemy stać się posiadaczami kuchni estetycznej, eleganckiej i stylowej. Jednocześnie będzie to pomieszczenie funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu, pozwalające na komfortowe przygotowywanie, jak i spożywanie posiłków.