Projektowanie kuchni - funkcjonalna oraz estetyczna kuchnia

Projektowanie kuchni - kuchnia funkcjonalna i estetycznaWykonywanie projektu kuchni jest obecnie praktycznie niezbędnym etapem aranżowania tego pomieszczenia zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Kuchnia jest, była i będzie zawsze jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. To nie tylko miejsce przygotowywania i spożywania posiłków ale przede wszystkim miejsce spotkań i wspólnego spędzania czasu domowników.

Warto więc zadbać o to, aby była pomieszczeniem urządzonym funkcjonalnie oraz estetycznie. Projektowanie kuchni najlepiej zlecić wykwalifikowanemu architektowi, który zrobi to szybko, sprawnie i profesjonalnie.

Jeśli nie mamy wizji naszej kuchni, architekt z pewnością coś zaproponuje. Wcześniej musi oczywiście obejrzeć pomieszczenie albo przynajmniej poznać jego wymiary. Urządzając kuchnię, należy pamiętać o wszelkich, istotnych kwestiach.

Projektowanie kuchni

Pierwszą z nich jest rozmieszczenie szafek. Pomyślmy, jak je rozlokować, aby wygodnie poruszać się po pomieszczeniu i aby znalazło się w nim miejsce dla wszelkich, istotnych sprzętów, takich jak zlewozmywak, lodówka, kuchenka, piekarnik czy coraz częściej także zmywarka do naczyń. Jeśli metraż nam na to pozwala, można pokusić się także o urządzenie wyspy kuchennej, kącika jadalnego lub przynajmniej miejsca, gdzie można spożyć przygotowany posiłek. W kuchni należy wydzielić miejsce na wszelkie przybory, pojemniki z przyprawami oraz oczywiście powierzchnię roboczą. Warto pomyśleć również o dodatkowych schowkach. Może w kuchni znajdzie się miejsce na regał ze słoikami z domowymi przetworami, szafka na odkurzacz, roboty kuchenne czy deskę do prasowania? Dzięki temu pomieszczenie będzie jeszcze bardziej funkcjonalne.

Kuchnia niestandardowa

A co z kuchnią niestandardową, na przykład małą, wąską, ze skosami lub wnęką? Z pomocą specjalisty oraz własnej wyobraźni z pewnością uda nam się przeobrazić to pomieszczenie w kuchnię elegancką i przede wszystkim funkcjonalną. Można dziś bowiem skorzystać z wielu nowatorskich rozwiązań architektonicznych, pozwalających nam na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, nawet w kuchniach o małych wymiarach czy też nietypowych wymiarach. Zdarzają się bowiem kuchnie na poddaszach, pomieszczenia wąskie i wyjątkowo nieustawne. Dziś już nie musimy robić remontu całego mieszkania, żeby powiększyć kuchnię. Architekt zaproponuje nam rozwiązania, pozwalające na stworzenie odpowiedniej przestrzeni, zarówno roboczej, jak i miejsca na spożywanie posiłków.

Doskonale sprawdzają się między innymi blaty kuchenne zamiast stołów. W niewielkich kuchniach stanowią one zarówno powierzchnię roboczą, jak i miejsce, gdzie można zjeść gotowy posiłek. Blat łatwo utrzymać w czystości, można pod nim zamontować dodatkowe szafki, półeczki lub przeznaczyć to miejsce na schowanie taboretów. Jeśli nie są używane, wstawiamy je pod blat i nie zagracają niepotrzebnie pomieszczenia. W małych i nieustawnych kuchniach warto zastanowić się również nad zamontowaniem szafek zarówno stojących, jak i wiszących. Pozwoli nam to na zyskanie dodatkowego miejsca na niezbędne przybory i drobiazgi. Pamiętajmy o tym, aby w niewielkich kuchniach wystrzegać się zagracania blatów. Lepiej zainwestować w dodatkowe schowki lub bardziej pojemne szafki, nie zabierając tym samym i tak niewielkiej już powierzchni roboczej.

Jak widać, projektowanie kuchni może być doskonałą zabawą: zabawą stylami, konwencjami oraz możliwościami, jakie stwarza współczesna architektura wnętrz. Możemy urządzić prostą kuchnię, nawiązującą do klasyki, pomieszczenie stylizowane na wybrany nurt, jak również kuchnię minimalistyczną, nowoczesną, z niewielką ilością dodatków.