Projektowanie kuchni

Projektowanie kuchniKuchnia, pomieszczenie postrzegane jako serce domu powinno zostać zaprojektowane tak aby spełniało nie tylko praktyczne lecz również wizualne oczekiwania przyszłego użytkownika.

Już na samym początku należy określić rozmieszczenie mebli i AGD. Pozwoli to na położenie niezbędnej instalacji gazowej, elektrycznej, jak również wodnej. Na projekt znaczący wpływ ma powierzchnia pomieszczenia. Małe powierzchnie wymagają sprytnych i praktycznych rozwiązań, duże powierzchnie pozostawiają większą swobodę. Jeżeli projektowana kuchnia posiada dużą powierzchnię, lub jest to pomieszczenie otwarte warto zastosować w niej nowoczesne rozwiązania.

Projektowanie wyspy kuchennej

Jednym z nich zdecydowanie jest modna w ostatnich latach wyspa w kuchni. Wyspą kuchenną nazywany niezależną, wyodrębnioną przestrzeń, którą możemy zaprojektować w sposób dowolny, tak aby była dostosowana do konkretnych działań.

Najpopularniejszymi rozwiązaniami jest oczywiście montaż zlewozmywaka lub płyty indykcyjnej. Oba przypadki będą równie praktyczne. Pozwolą one na wyodrębnienie tego elementu, który dla nas jest najważniejszy. Jeżeli spędzamy w kuchni wiele czasu i lubimy gotować, wyodrębniona płyta indykcyjna znajdzie w naszej kuchni zastosowanie, stając się sercem całego pomieszczenia. Oczywiście projekt wyspy wymaga zainstalowania dodatkowej instalacji. Jeżeli zamontujemy zlew, należy podłączyć wodę, jeżeli kuchenkę gaz lub prąd. W projekcie kuchni warto również zastanowić się nad jej umeblowaniem.

Projektowanie zabudowy kuchennej

Oczywiście w fazie projektu decydujemy się jedynie na sposób zabudowy w kuchni. Do wyboru mamy meble wolno stojące oraz klasyczną zabudowę szeregową. W przypadku większych powierzchni możemy pozwolić sobie zarówno na zabudowę szeregową jak również luźniejsze rozstawienie. Warianty te można ze sobą miksować. Małe pomieszczenia mają pod tym względem proporcjonalnie mniejszy potencjał. Kuchnia o niewielkiej powierzchni wymaga kompletnej zabudowy szeregowej. Jeżeli pomieszczenie jest otwarte pozwala na zaplanowanie i wyodrębnienie sekcji. Sekcja to przestrzeń, która w fazie realizacji projektu zostanie dostosowana do spełniania konkretnej roli. I tak, zaplanować możemy jadalnie, strefę gotowania, strefę przygotowywania posiłków itp. Dzięki temu z większą łatwością przyjdzie umeblowanie pomieszczenia, albowiem każdy z mebli zostanie przypisany do konkretnej sekcji.

Projektowanie kuchni półotwartych

W ostatnich latach modne jest projektowanie kuchni półotwartych. Powierzchni oddzielonej barem z wysokimi krzesłami, lub wykończenie ściany łączącej łukiem, jak również niewysokim murkiem, który docelowo ma być symboliczną granicą pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Zabieg ten umożliwi zastosowanie w otwartej kuchni odmiennego stylu niż w pomieszczeniu, na które wychodzi, lub wręcz odwrotnie stworzenie jednej harmonijnej przestrzeni. Przymierzając się do projektu kuchni należy spojrzeć na projekt niczym na plan działania jaki nas czeka. Realizując kolejne punkty i założenia, z każdym kolejnym jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia wymarzonego rezultatu. Postarajmy się więc aby projekt ten był zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. Realizując go stosujmy metodę „małych kroczków”, a nawet najmniejsza praca przyniesie nam natychmiastowy efekt, który motywować nas będzie do dalszych działań.