Projekty domów klasycznych i nowoczesnych

Dom klasycznyProjekty domów klasycznych i nowoczesnych.

Współczesne projekty domów są niezwykle różnorodne. Wiele osób nadal chętnie stawia klasykę i z bardzo dobrym skutkiem.

Projekty klasyczne domów

Klasyczne projekty dowołują się do sprawdzonych konwencji, są to więc projekty bezpieczne i estetyczne. Nie oznacza to jednak, że klasyczny dom jest nudny, a wręcz przeciwnie. Nawet w prostym projekcie można pokusić się o ciekawe detale, takie jak nietypowe ulokowanie tarasu czy stylizowane okiennice.

Projekty domów nowoczesnych

Projekty typowo nowoczesne zakładają maksymalną funkcjonalność powziętych rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnej bryły domu.

A co z osobami niezdecydowanymi, które nie mogą jednoznacznie określić, czy chcą iść w stronę klasyki czy nowoczesności?

Idealnym rozwiązaniem dla nich są projekty pośrednie. Wiele z nich uwzględnia klasyczny wygląd budynków oraz stylowo łączy je z nowoczesnymi, przestronnymi pomieszczeniami. Takie domy są jednocześnie tradycyjne i bardzo funkcjonalne. Zarówno w projektach parterowych jak i piętrowych można wyróżnić wyraźnie wydzieloną część dzienną i sypialną.

Współcześnie, bardzo dużą wagę przywiązujemy do ekologii. Gdy rozstrzygniemy już kwestię stylu, w jakim powinien być zaprojektowany nasz dom, zaczynamy się zastanawiać jak sprawić, by był to obiekt ekologiczny. Modne są domy pasywne, pozwalające nam na czynienie oszczędności energetycznych, co przekłada się oczywiście na sprawy finansowe. Aby zaoszczędzić energię, jaką trzeba ogrzać dom, najlepiej posunąć się do sprawdzonych, ale jednocześnie niezwykle prostych metod. Zwolennicy domów pasywnych podsuwają inspirowanie się naturą, a dokładniej: alternatywnymi źródłami energii.

Wiatraki i kolektory słoneczne to tylko niektóre rozwiązania stosowane w przypadku domów pasywnych. Projekt takiego budynku opiera się także o odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Warto w tej kwestii kierować się stronami świata i nasłonecznieniem w konkretnych pokojach. Na ogrzanie słonecznego pokoju od strony południowej zużyjemy o wiele mniej energii, niż gdyby znajdował się on od strony północnej.