Skuteczna wentylacja w łazience

Wentylacja w łazienceKorzystając z kąpieli, czy prysznica, a nawet w momencie suszenia prania pojawiają się typowe dla łazienek problemy. Wielokrotnie zdarza się, że wytworzona podczas codziennych czynności para skutecznie uniemożliwia skorzystanie z lustra. Taflę pokrywają spływające kropelki wody, ograniczające widoczność. Łazienka stanowi istny raj dla grzybów, bakterii i pleśni. Parne i wilgotne powietrze stwarza idealne warunki dla chorobotwórczych mikroorganizmów.

Zaistniałą sytuację ograniczyć możemy do minimum odpowiednio wentylując łazienkę i ułatwiając tym samym swobodną cyrkulację powietrza.

Niestety kratki wentylacyjne i drzwi łazienkowe wyposażone w specjalne otwory nie są niestety gwarancją sukcesu. Kratka wmontowana po przeciwległej stronie drzwi spełnia swoje wszystkie możliwe powinności. Jeżeli łazienka posiada okno powinniśmy regularnie wietrzyć jej wnętrze. Dobrym pomysłem okazać się mogą nawiewniki okienne, niestety mało skuteczne zimą są, bowiem mało odporne na osadzanie się śniegu i wymagają czyszczenia.

Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniają wentylatory łazienkowe stosowane szczególnie w dużych łazienkach. Dostępne są w wersji do powieszenia na ścianę, lub sufit. Nie musimy obawiać się, że negatywnie wpłynie na aranżację łazienki. Nowoczesne modele dopasowane są do panujących trendów. Płyty z glazury, lub panelu ściennego stanowią znakomity element dekoracyjny, który w każdej chwili możemy wymienić na pasujący do wystroju wzór. Wykonanie jest precyzyjne i elegancko komponuje się w każdej łazience.

Nowoczesne wentylatory wbudowany mają czujnik pary, który automatycznie alarmuje urządzenie do oczyszczenia zaparowanego powietrza. Dodatkową zaletą jest automatycznie zamykana żaluzja, czujnik ruchu i czasu. W przypadku małych łazienek wentylacja grawitacyjna w postaci kratki i odpowiednich drzwi w zupełności wystarczy do odparowania powietrza. Ewentualnie skorzystać możemy z termowentylatora, pełniącego równocześnie role grzejnika. Wentylacja jest konieczna, gdy w łazience znajduje się gazowe urządzenie grzewcze. Podczas stosowania różnego typu grzejników i piecy musimy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie może dojść do silnych zatruć, a nawet do powstania zabójczego czadu.

Urządzenie funkcjonalnej i komfortowej łazienki nie kończy się, zatem na pięknym wystroju i efektywnych dekoracjach. Wentylacja jest jednym z podstawowych sprzętów łazienkowych, pozwalającym na bezproblemowe i zdrowe korzystanie z pomieszczenia. Aranżacja uwzględniająca prawidłową cyrkulację powietrza przyczyni się do pozbycia się kłopotliwej pary i nieprzyjemnych zapachów, a ograniczające widoczność opary na lustrze znikną w oka mgnieniu.