Styl glamour wnętrza - luksus, blask i kontrasty

Styl glamour w salonieStyl glamour wnetrza - luksus, blask i kontrasty. Istnieje wiele stylów aranżacji wnętrz ale z pewnością jest jeden, który zasługuje na miano kwintesencji elegancji i przepychu. To styl glamour. Z racji tego, że łączy w sobie tyle przeciwieństw, że przez wiele osób uważany jest za kiczowaty. Nic bardziej mylnego. Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu glamour ze smakiem, jest aranżacją godną podziwu.

Warto wiedzieć skąd wziął się styl glamour ido czego nawiązuje. Inspirowany jest barokowym przepychem i bogactwem tej epoki w połączeniu z nowoczesnymi, mocnymi kolorami oraz błyszczącymi elementami. Powrót do minionych czasów jest obecnie bardzo popularnym trendem, dlatego też styl glamour cieszy się taką popularnością. Można go nazwać nurtem eklektycznym, czyli bazującym na wielu stylach, które umiejętnie łączy. Jak bowiem inaczej nazwać zestawienie matowych materiałów z błyszczącymi dodatkami albo współczesnych form ze stylowymi, barokowymi meblami? Dzięki temu łączy w sobie lekkość, luksus oraz nowoczesność.

Za kolebkę stylu glamour uważa się Hollywood, a mianowicie lata 40-te i 50-te, czyli czas po wielkim kryzysie. Styl glamour powstał jako odpowiedź na niego i zachwyt nad pełnymi przepychu kreacjami aktorskimi gwiazd kina ówczesnych lat. To właśnie zjawiskowa Audrey Hepburn, elegancka Marlena Dietrich czy stylowa Grace Kelly stały się ikonami nurtu glamour, który od mody przeszedł do aranżacji wnętrz, gdzie króluje do dziś.

Stylowa elegancka tajemnica: tak można w skrócie określić styl glamour.

Styl glamour cechy charakterystyczne

Po pierwsze: kolory

Jeśli słyszymy o stylu glamour, zapewne kojarzy się nam z paletą różu i fioletu. Oczywiście, to kolory flagowe nurtu ale nie jedyne. W aranżacjach warto przełamać je barwami spokojnymi, stonowanymi. Doskonałe będą w tym wypadku szarości. Pamiętajmy bowiem, że przesyt wyrazistymi, mocnymi kolorami jest męczący i z pewnością nie służy odpoczynkowi. Ciekawym pomysłem jest zdecydowanie się na lekki styl glamour, czyli urządzenie pomieszczenia w jasnych kolorach oraz okraszenie go mocniejszymi dodatkami, na przykład w odcieniu fioletu. Jeśli nie mamy pomysłu na to, jakie kolory możemy użyć w danym pomieszczeniu, posiłkujmy się gotowymi paletami barw, przeznaczonymi dla stylu glamour. W wyborze pomogą nam wykwalifikowani architekci wnętrz. Możemy inspiracji poszukać również w Internecie. Dzięki temu uzyskamy pewność, że wybrane przez nas kolory idealnie skomponują się w naszym wnętrzu.

Po drugie: luksus

To jeden z najważniejszych wyznaczników stylu glamour, nazywanego też w skrócie barokowym. Takie wnętrze musi sprawiać wrażenie bogatego, nawet jeśli urządzamy je niewielkim kosztem. Uważajmy jednak na ważne słowo: kicz. Wystrzegajmy się kiczowatych tkanin i dodatków. Wybierajmy tylko to, co stylowe, na przykład kryształowe żyrandole, srebrne naczynia. Warto wybrać się do sklepów z antykami czy antykwariatów. Przepych nie musi być prawdziwy, ważne, by sprawiać przynajmniej jego wrażenie.

Kolejna cecha charakterystyczna stylu glamour to blask

Jest on obecny wszędzie, zarówno na ścianach, jak i dodatkach. W takich wnętrzach powszechne są błyszczące lampy, żyrandole, tkaniny na kanapach czy wypolerowane naczynia. Jeśli obawiamy się przytłoczenia blaskiem, zdecydujmy się na takie elementy tylko na dodatkach, na przykład obrus z błyszczącym wykończeniem, złote klamki do szafek, eleganckie, srebrne zdobienia czy satynowe poszewki na poduszki. Jeśli pomieszczenie jest małe, wybierzmy duże lustro w dekoracyjnej ramie - będzie zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne, a dodatkowo powiększy nam optycznie pomieszczenie.

Kolejna cecha stylu glamour, wspomniana już na początku, to kontrasty

A może zestawimy prosty, szklany stół z krzesłami w stylu barokowym? W takich pomieszczeniach doskonale prezentować się będą również meble stylizowane ale unowocześnione, na przykład pomalowane na mocne, wyraziste kolory. W stylu glamour urządzić można praktycznie każde pomieszczenie: pokój dzienny, kuchnię, łazienkę czy sypialnię. Coraz częściej decydujemy się również na zaaranżowanie całego domu czy mieszkania w tym nurcie.