Styl industrialny urządzania wnętrz - przestronność i minimalizm

Styl loftowyStyl industrialny powstał w latach 50-tych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych, kiedy to szalejąca recesja przyczyniła się do zamknięcia wielu fabryk i powstania licznych pustostanów o charakterze przemysłowym. Początkowo budynki te adoptowali artyści urządzając w nich pracownie o bardzo surowym, chłodnym wystroju.

Szybko jednak trudna sytuacja na rynku oraz duże zapotrzebowanie na lokale mieszkalne sprawiły, iż w poprzemysłowych budynkach zaczęto aranżować wnętrza mieszkalne, które bardzo różniły się od tradycyjnych ciepłych domostw.

Styl industrialny cechy charakterystyczne

Cechą charakterystyczną wnętrz industrialnych są widoczne nieobudowane elementy konstrukcyjne, najlepiej metalowe lub ceglane, surowe, nieotynkowane, czasem cegła pomalowana na biało, czarno lub na jeden z mocnych, szalonych kolorów, będących elementem kontrastującym.

Styl industrialny opis - Polska

W Polsce pierwsze industrialne wnętrza pojawiły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia i szybko zyskały uznanie zarówno architektów wnętrz jak i części społeczeństwa. Styl ten stał się synonimem wolności i niezależności, początkowo więc gościł głównie w mieszkaniach i apartamentach singli, obecnie powstają całe loftowe osiedla, posiadające duże, wysokie przestrzenie charakterystyczne dla tego stylu - styl loftowy.

Jak urządzić loft?

Jednym z najważniejszych elementów stylu industrialnego jest przestrzeń, wysokie wnętrza z minimalną ilością ścianek działowych, wrażenie przestronności potęguje niewielka ilość mebli i brak wyszukanych ozdób. Oczywiście w typowych mieszkaniach i domach dzięki kilku dekoratorskim zabiegom również można uzyskać loftowy efekt wystarczy kilka dodatków i postawione na potrzeby aranżacji elementom konstrukcyjne. Jedną z ważnych kwestii jest jak najmniejsza ilość ścian działowych, czyli wydzielenie strefy dziennej bez wyraźnego podziału na jej funkcje. Ujmując rzecz w skrócie dobrze zaprojektowane wnętrze loftowe to takie, w którym kuchnia swobodnie łączy się jadalnią, a ta z kolei z salonem i np.: gabinetem. W tradycyjnych wnętrzach pofabrycznych również sypialnia nie była dostatecznie wydzielona, najczęściej znajdowała się na antresoli, lub półpiętrze i była widoczna z każdego punktu strefy dzienne. Jednak w czasach, gdy prywatność jest ceniona ponad wszystko, a miejsce do spania niewątpliwie jest bardzo intymnym pomieszczeniem, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest otwarta przestrzeń dzienna i odseparowane, zamknięte sypialnie dla wszystkich domowników.

Industrialna kolorystyka

Kolorami dominującymi w tym stylu są biele, betonowy odcień szarości i czerń, oraz mocne barwy takie jak granat, bordo, soczysta czerwień, turkus i mocny żółty. Rozplanowanie kolorystyczne jest zupełnie dowolne, jednak warto jako kolory główne zastosować barwy neutralne, a pozostałe jako akcent kolorystyczny, który ożywi chłodne wnętrze.

Łazienka industrialna

Loftowe materiały wykończeniowe

Połączenie stali i szkła, które dodają chłodnego i jakże nowoczesnego wyglądu aranżacji, oraz ocieplające jej wizerunek drewno, najlepiej stare z widocznymi śladami czasu, oraz to pochodzące z odzysku, z zaznaczonym pierwotnym zastosowaniem np.: pieczęciami transportowymi, którego współczesną wersję można kupić w sklepach z artykułami wykończeniowymi. Stare deski podłogowe, znacznie rzadziej parkiet można zastąpić panelami podłogowymi, które dostępne są również w wersji zużytego, zniszczonego drewna. Stal jest jednym z kluczowych elementów industrialnej aranżacji, ponieważ to ona w głównej mierze występowała w starych fabrycznych halach, obecnie można zastosować ją w postaci chodów najlepiej w naturalnym kolorze, w odważniejszych aranżacjach można też wykorzystać stare schody z rdzawym nalotem i widocznymi śladami użytkowania. Szkło jest natomiast tym elementem, który wizualnie powiększa przestrzeń i nadaje jej lekkości, oraz loftowego chłodu, a jednocześnie tak bardzo pożądanej w każdym domu i mieszkaniu elegancji. Meble w stylu industrialnym powinny być w maksymalny sposób wykorzystane, tak by było ich jak najmniej, ale też spełniały wszystkie niezbędne funkcje, jest to zdecydowany ukłon w stronę modnego obecnie minimalizmu. W typowych loftowych wnętrzach występowały najczęściej sprzęty i meble z odzysku, mocno podniszczone, nie koniecznie stanowiące komplet, w nieco łagodniejszych aranżacjach dopuszczalne jest nowoczesne wyposażenie w stylu minimalistyczny z bardzo ograniczoną liczbą dodatków.