Styl pop art we wnętrzu

Styl pop artStyl pop art inspirowany jest nurtem w sztuce z lat 60 ubiegłego wieku, z którego zaczerpnięte są jego cechy charakterystyczne.

Jest to styl kolorowy, bogaty w formy i nieco kiczowaty - z pewnością będzie więc odpowiedni dla osób odważnych, które dobrze czują się we wnętrzu pełnym kontrastów i niepasujących do siebie z pozoru barw i kształtów.

Jak urządzić wnętrze w stylu pop art?

- Główną cechą dla tego stylu jest rozmaitość intensywnych kolorów oraz aranżowanie znanych komiksów, wizerunków ikon popkultury czy słynnych reklam jako elementy wnętrza. Najczęściej spotykanym motywem jest podobizna Marylin Monroe przeniesiona na obrazy i plakaty. Na ścianach i dodatkach, a nawet na meblach widnieją sceny z kultowych komiksów. Kolory są intensywne i nasycone, zestawiane są ze sobą kontrastowe barwy - czerwienie, błękity, zielenie - dowolność w łączeniu pozornie niepasujących do siebie odcieni jest dozwolona i zaskakująco sprawdza się w tym stylu. Wnętrze pop art wydaje się być kiczowate, ale jednocześnie niezwykle optymistyczne. Dodatkowo pozwala na zabawę kolorem i formą, właściwie nie ma w nim konkretnych zasad co do łączenia wzorów czy barw - wszystko jest dozwolone.

- Materiały we wnętrzu pop art to plastik, szkło akrylowe i inne tworzywa sztuczne. Nie są to drogie i szlachetne materiały, więc urządzanie mieszkania w tej estetyce jest stosunkowo tanie. Ważniejsze są tu niebanalne formy - meble mogą mieć niecodzienne, geometryczne kształty, mogą także nawiązywać do kultowych dzieł z lat 60. Dozwolone są wszelkie nietypowe meble w krzykliwych kolorach lub przeciwnie - białe lub bezbarwne będą tłem dla ciekawych dodatków. Nie muszą być również do siebie dopasowane, pop art lubi pozorny chaos. Charakterystycznymi projektami dla tego stylu są plastikowe krzesła, duże, dmuchane siedziska, futrzane pufy i gadżety inspirowane popkulturą.

Dodatki powinny być dekoracyjne i rzucające się w oczy. Poduszki z komiksowym wzorem, plakaty i obrazy w stylu Andy Warhola, świeczniki i ramki na zdjęcia w nietypowym kształcie - wyszukujmy wszystkiego, co kolorowe, jaskrawe i niecodzienne. Złudne niedopasowanie i bałagan w dodatkach są również wskazane. Wykorzystajmy znane motywy z reklam, postacie bajkowe i filmowe do dekoracji ścian i mebli.

Wnętrze pop art daje mnóstwo możliwości i pasuje do osób radosnych, otwartych i nie bojących się odważnych form i lekkiej dawki kiczu. Osoby ceniące sobie spokój i harmonię, mogą czuć się przytłoczone bogatym i kolorowym stylem pop art. Z pewnością jest to bardzo charakterystyczna aranżacja wnętrza a jej niepodważalną zaletą jest niewielki nakład finansowy jaki trzeba włożyć w wyposażenie.