Styl skandynawski aranżacji wnętrza i dodatki - paradoks wystroju?

Skandynawski salonParadoks wystroju - dodatki w stylu skandynawskim aranżacji wnętrza

Styl skandynawski we wnętrzach charakteryzuje się maksymalną prostotą i funkcjonalnością, stąd też pojęcie "dodatku" ma tutaj nieco inne znaczenie.

Kiedy szukasz wyposażenia do skandynawskiego wnętrza i znajdujesz coś, co szczególnie ci się podoba, ale nie masz pewności, czy aby na pewno pasuje to do skandynawskiej aranżacji. By udzielić odpowiedzi, wystarczy tylko jedno pytanie: jaką funkcję spełnia dany dodatek. Jeśli żadną, czyli wyłącznie dekoracyjną, prawdopodobnie nie będzie on wystarczająco "skandynawski".

Dodatki dekoracyjne

Dodatki dekoracyjne, czyli różnego rodzaju wazoniki, świeczniki i bibeloty, które ustawia się na blatach i półkach tylko po to, aby "ładnie wyglądały", nie mają swojego miejsca w skandynawskich aranżacjach. Tutaj dekoracja oczywiście ma pewne znaczenie, ale związana jest z artykułami funkcjonalnymi. Najprostszym przykładem mogą być na przykład różnego rodzaju gałki, uchwyty czy klamki, a także karnisze (jakkolwiek firanki w stylu skandynawskim to i tak już daleko posunięty nonkonformizm), klosze lamp czy podstawki pod napoje. Są to elementy wyposażenia, które i tak pojawiają się w odpowiednich wnętrzach, natomiast walory dekoracyjne zyskują praktycznie wyłącznie dzięki materiałom, z których są wykonane, a w mniejszym stopniu dzięki formie, jako że styl skandynawski hołduje wzorom prostym.

Dodatki i ich funkcja

Bogato ilustrowane magazyny o aranżacji wnętrz przekonują, że wnętrza gustowne muszą orbitować w kierunku barokowego przepychu. Gdyby jednak zagłębić się w historię Skandynawii, to poszukiwania baroku nie zakończyłyby się wielkim sukcesem. Dlatego też w prostych wnętrzach skandynawskich nie ma rzeźb, nie ma świeczników, nie ma różnokolorowych dodatków ani dekoracji naściennych.

Czy zatem do stylu skandynawskiego można dobrać bardziej indywidualne i charakterne dodatki niż to, co i tak w domu się znajduje? Można, ale trzeba przy tym trzymać się pewnych zasad, które są bliskie miłośnikom stylu:

  • podstawowe materiały "budulcowe" powinny być niezbyt zaawansowane: gips, drewno, mosiądz, a nie laminaty i tworzywa sztuczne;
  • forma nie powinna być zbyt skomplikowana, chyba że wynika to z funkcji (jak w przypadku stojaków na parasole czy doniczek);
  • dodatki w stylu skandynawskim pierwszoplanowo nie mają wzbogacać wnętrza wizualnie, tylko w pierwszej kolejności zwiększają jego funkcjonalność, np. tak, jak przyciski do papieru;
  • ilość dodatków we wnętrzach skandynawskich nie powinna być zbyt duża - powodowałoby to rozmycie obrazu prostej aranżacji.

Gdzie kupić dodatki skandynawskie?

Pomimo tego, że styl skandynawski aranżacji wnętrza jest dziś na topie, z zakupem dodatków jest bardzo duży problem. A nie powinno być tak, że dodatki są wszędzie? Może i powinno - dodatki do stylu skandynawskiego naprawdę można kupić wszędzie, tyle że w większości to zły wybór, bo cała masa sprzedawanych dziś akcesoriów nijak do Skandynawii nie pasuje.

  • Prostym rozwiązaniem jest znalezienie dobrego sklepu wnętrzarskiego. Tanio nie będzie, nawet jeśli mowa o najprostszych dodatkach, ale przynajmniej będzie stylowo.
  • Można pokusić się o znalezienie sklepu skandynawskiego i sprowadzenie żądanych dodatków. Jednak tutaj na pewno pojawia się bariera językowa, bo szwedzki ani fiński nie są tak popularne, jak styl skandynawski, a też nie każdy sprzedawca wysyła towary za granicę.
  • Najskuteczniejszym sposobem będzie zrobienie dodatków samemu. Ponieważ raczej nie potrzeba tu wyszukanych materiałów, to można naprawdę ładne rzeczy stworzyć, pod warunkiem jednak, że ma się o tym jakiekolwiek pojęcie, sporo czasu i odpowiednie narzędzia.