Style urządzania ogrodów

Style urządzania ogrodówZnanych jest wiele sposobów na urządzanie ogrodu. Są style inspirowane znanymi epokami, filmami jak i nurtami, przeniesionymi z architektury. Przy wyborze stylu można posiłkować się stylami historycznymi.

Bardzo modne jest nawiązywanie od epoki renesansu, baroku czy romantyzmu. Renesansowe ogrody włoskie cechuje inspirowanie się antykiem oraz wszystkim, co związane z tą epoką. W takich ogrodach znajduje się wiele rzeźb, mogą pojawić się również kamienne fontanny, tarasy z kwiatami oraz odpowiednio rozplanowane zbiorniki wodne.

Często spotykane są żywopłoty, powinny być jednak regularnie przycinane, aby prezentowały się nienagannie. W ogrodach dominuje roślinność śródziemnomorska, aromatyczne zioła oraz krzewy i drzewa iglaste. Ogrody renesansowe powinny jednak być dość duże, aby można było przewidzieć w nich miejsce dla wszystkich, ważnych elementów. Ważne jest też dobre oświetlenie takiego ogrodu. Kolejny trend stanowią ogrody barokowe, zwane również francuskimi. W założeniach nawiązują do paryskiego Wersalu, który cechuje się uporządkowaną formą oraz elegancją. Takie właśnie są ogrody francuskie: stylowe, ale jednocześnie bogate w różnorodne formy i elementy. Bardzo modne jest też urządzanie ogrodów w stylu romantycznym.

Takie ogrody zwane są angielskimi, cechują się nawiązywaniem do epoki antyku, ale jednocześnie pozostawieniem pewnej dozy swobody. Takie ogrody są bardzo duże, wyglądają jak parki dzięki różnorodnej roślinności oraz specyficznych dla tego stylu budowli. W takich ogrodach znajdzie się miejsce dla sztucznych ruin, fontanny czy kamiennych posągów. Modne są także ogrody japońskie. Jego podstawowym założeniem jest egzystowanie w zgodzie z przyrodą. W tym ogrodzie nic nie jest sadzone na siłę. W Polsce istnieje kilka tego typu ogrodów. Bardzo znany jest zwłaszcza Ogród Japoński w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Kolejnym trendem są ogrody minimalistyczne. To bardzo nowoczesny pomysł na wystylizowanie ogrodu, nawiązujący do stylu minimalistycznego, popularnego w aranżacji wnętrz.