Style wnętrzarskie - trendy w aranżacji wnętrz

Styl skandynawski w aranżacji wnętrzaTak, jak zmienia się moda, tak zmieniają się trendy w wielu innych dziedzinach życia, w tym w aranżacji wnętrz.

Coraz chętniej sięgamy po nowe nurty lub nadajemy kolejne życie tym, które były modne dawniej. Obecnie jednymi z popularniejszych są style skandynawskie, cechujące się prostotą oraz odejściem w stronę minimalizmu - styl minimalistyczny.

Umiejętnie łączą one klasykę z nowoczesnością, stawiając na proste formy w stylowym wydaniu.

Styl skandynawski wnętrza

Wnętrza skandynawskie są jasne, przestronne i bardzo funkcjonalne. Naturalności pomieszczeniem dodaje drewno: ono również jest jasne i spotkać je można praktycznie na każdym kroku. Drewniana może być podłoga, meble lub dodatki. Poza drewnem, w pomieszczeniach takich spotykamy również inne, naturalne materiały, w tym wiklinę, rattan, skóry lub tkaniny. Taki krok w stronę ekologii sprawia, że wnętrza są jeszcze bardziej przytulne. W takich pomieszczeniach nie spotkamy zwykle wielu dodatków. Funkcjonalność osiągana jest bowiem poprzez rezygnację z dekorów na rzecz przedmiotów codziennego użytku, które zdobią: kolorem, ciekawą formą czy niestandardowym połączeniem barw. Styl skandynawski pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia. Znakomicie sprawdzi się w kuchni, pokoju dziennym czy sypialni. Jest również doskonałym wyborem w przypadku posiadania niewielkiej łazienki. Jasne kolory i mała ilość dodatków optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że będzie bardziej funkcjonalne w użytkowaniu. Inspirowanie się stylami konkretnych krajów czy regionów jest w aranżacji pomieszczeń bardzo powszechne. Tak narodziły się bowiem nie tylko styl skandynawski, ale również prowansalski, włoski, francuski czy angielski.

Styl prowansalski opis

Styl prowansalski cechuje naturalność, zarówno w kwestii doboru kolorów, jak i materiałów. Styl ten doskonale sprawdza się w kuchniach, którym dodaje przytulności, czyniąc z nich miejsca przyjemne i wprowadzając do nich typowo rodzinną atmosferę. W kuchniach prowansalskich nie może zabraknąć jasnych kolorów, drewnianych mebli, świeżych kwiatów, ziół i przypraw. Wnętrza włoskie cechuje elegancja, szyk i wyrafinowanie. Widać tam wpływy antyku i renesansu. Dominują stylizowane meble, jasne kolory oraz szykowne dodatki.

Styl włoski

Styl włoski polecany jest do przestronnych mieszkań i domów, utrzymanych w stylu klasycznym. Z kolei styl francuski jest doskonałym połączeniem klasyki z nowoczesną elegancją. Wnętrza takie są niezwykle szykowne, wysmakowane. Nie ma tu miejsca na nic przypadkowego. Styl angielski, określić można również mianem romantycznego. Ten romantyzm przejawia się w prostocie formy oraz odpowiednio dobranych dodatkach. Pojawiają się pastelowe kolory, jasne drewno oraz motywy kwiatowe. Kolejnym trendem są odwołania do nurtów, znanych z historii. Zwiększa się zainteresowanie stylem antycznym czy barokowym.

Styl antyczny

Styl antyczny jest kwintesencją klasyki: prostota, jasne kolory oraz odwołania do kultury starożytnej Grecji i Rzymu wprowadzają do pomieszczeń ład i harmonię. Styl ten doskonale sprawdza się zwłaszcza w łazienkach, kuchniach i przestronnych salonach.

Styl barokowy

Z kolei nurt barokowy cechuje się bogactwem kolorów, tkanin i faktur. Takie wnętrza prezentują się bardzo okazale, są zarówno eleganckie, jak i szykowne. Z wykorzystaniem stylu barokowego możliwe jest urządzenie typowych, pałacowych pomieszczeń. Znakomicie sprawdza się on w sypialniach czy pokojach dziennych. Należy jednak pamiętać, że styl barokowy najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach przestronnych, ponieważ niewielkie przestrzenie może on optycznie pomniejszać.

Inspiracje w aranżacji wnętrz różnorodnymi stylami pozwalają nam na posiłkowanie się nimi lub stworzenie własnej aranżacji w oparciu o sprawdzone nurty i ciekawe zestawianie ich ze sobą. W przypadku postawienia na stylowy miszmasz - eklektyzm należy być ostrożnym. Nietrudno bowiem przekroczyć granicę między tym, co eleganckie i modne, a między tym, co kiczowate.