Trendy w nowoczesnym projektowaniu ogrodów

Ogród trendyObecnie, projektanci ogrodów mają pełne ręce roboty. Dawniej ludzie sami planowali jak będą wyglądać ich ogrody, dziś zatrudnia się do tego celu specjalistów. Ekspert podpowie, jak najlepiej zaaranżować ogród, jakie rośliny wybrać i gdzie je posadzić.

Pomoże również wybrać najbardziej odpowiednie meble ogrodowe oraz podsunie, gdzie najlepiej urządzić kącik wypoczynkowy. Architekci krajobrazu muszą jednak przyznać, że coraz częściej spotykają się z bardzo nietypowymi zleceniami.

Klienci są bowiem wymagający i ich oczekiwania stale rosną. Bardzo często specjaliści są proszeni o zaprojektowanie ogrodu na wzór jakiegoś znanego. Stylami, które najczęściej inspirują współczesnych klientów są ogrody antyczne oraz francuskie.

Ogrody antyczne

Ogrody antyczne to takie, które nawiązują do tej epoki. Możemy wyróżnić dwa podstawowe style w tym nurcie. Pierwszy z nich to styl renesansowy. Takim ogrodem jest między innymi ogród królewski na Wawelu. Cechuje się uporządkowaną formą, elegancją i wysokim poziomem estetyki. Drugim typem jest ogród angielski, który nazywany jest angielskim parkiem romantycznym. Takie ogrody bardziej przypominają bowiem parki niż typowe ogrody. Znakomicie sprawdzają się w przypadku dużych powierzchni. W takich parkach również widoczne są wpływy antyku. Znajdują się tam rzeźby, fontanny, kamienne schodki. Wiele osób decyduje się również na ciekawe ułożenie kamieni, aby udawały antyczne ruiny. Prezentuje się to ciekawie i estetycznie.

Ogrody francuskie

Modne są również ogrody francuskie, zwane też barokowymi. Najbardziej znanym przedstawicielem tego nurtu jest ogród, który otacza francuski pałac w Wersalu. Cechuje go uporządkowanie i wręcz geometryczna forma. Takie ogrody powinny być bardzo zadbane i regularnie doglądane. Są znakomitym rozwiązaniem dla osób, które mają czas na pielęgnowanie ogrodu. Obecnie bardzo modne są również ogrody zimowe, tarasowe, oliwne czy różane.

Ogrody skalne

Trendem w nowoczesnym ogrodnictwie są ogrody skalne. Wielbiciele naturalnych ogrodów mogą zdecydować się na prąd naturalistyczny czy dziki ogród, który tak naprawdę jest regularnie doglądany.