Wnętrza ze smakiem - styl vintage dekoracji wnętrz

Styl vintage w kuchniWnętrza ze smakiem - styl vintage dekoracji wnętrz

Wielki renesans stylu vintage nastąpił w 2013 roku, początkowo stał się nowym trendem w świecie mody za sprawą doskonałej kreacji stworzonej przez DIORA, potem zaczął przenikać do architektury wnętrz inspirując światowej sławy dekoratorów.

Styl vintage

A czym właściwie jest okrzyczane ostatnimi czasy vintage? To subtelne połączenie starego z nowym - nie chodzi jednak o typowe stu, czy dwustuletnie antyki, a przedmioty pochodzące z drugiego ćwierćwiecza ubiegłego stulecia.

Elementy stylu vintage

Mogą to być stare i jakże romantyczne krzesła, kredens po babci, czy jeden z pierwszych odbiorników radiowych. W stylu tym ważne jest by wykorzystywać jedynie te przedmioty, które przetrwały w niemalże doskonałym stanie, dlatego nie będzie grzechem ich renowacja, lub nadanie im domowym sposobem nowego koloru, nowoczesnych uchwytów meblowych utrzymanych w klimacie epoki itp. W zależności od pomieszczenia, które chcemy aranżować na vintage należy zastanowić się, który z przedmiotów będzie najlepszy.

Styl vintage w kuchni

Do nowoczesnej zabudowy śmiało można dodać kilka elementów vintage z minionych lat np.: niezwykle urokliwy zegar, ramki ze zdjęciami przodków, lub widoczkami z zamierzchłych czasów, a także sprzęty kuchenne stylizowane na lata 60- te np. lodówka, mikrofala, czy piekarnik, można również wykorzystać autentyczne sprzęty z tamtych czasów, jednak mimo zachowania ich w doskonałym stanie technicznym i wizualnym niestety ich podstawową wadą jest znaczny pobór energii elektrycznej, dlatego nie warto wybierać tego rozwiązania.

Styl vintage w jadalni

W jadalni jest już większe pole do popisu dla stylu vintage, począwszy od stołu, krzeseł, zastawy, czy starego kredensu można wykonać mnóstwo różnych aranżacji nie tracąc przy tym funkcjonalności pomieszczenia. W salonie podobnie jak w kuchni nowoczesną technologię łączymy z romantycznymi, subtelnymi dodatkami, może to być śliczny stolik kawowy, lub pięknie zdobiony fotel stanowiący element kontrastujący dla nowoczesnego wnętrza, lampa podłogowa z falbankami, która ociepli pomieszczenie. Znawcy sztuki dekorowania wnętrz uważają, iż vintage to nie tylko połączenie starego z nowym, to również trend pozwalający na tworzenie artystycznego nieładu, chaosu i przeładowanych pomieszczeń.

Wnętrze ze smakiem

Jednak wymieszać meble i dodatki z dwóch różnych epok to jedno, stworzyć wyjątkowe wnętrze ze smakiem to drugie, zagracenie go to już zupełnie co innego i nie sprawdza się w codziennym życiu, ponieważ nawet człowiek z duszą artysty nie wytrzyma w takiej aranżacji zbyt długo. Dlatego też projektując wnętrze w tym stylu można, a nawet trzeba kierować się serce i fantazją, szczególnie jeśli przedmioty vintage są rodzinnymi pamiątkami, należy też uważać by nie przesadzić. Stare przysłowie mówi "co za dużo to nie zdrowo" i w tym wypadku dobrze jest się do niego zastosować, ponieważ aranżowane pomieszczenia nie są wystawą i nie mogą być ważniejsze od domowników.