Znane ogrody

Znane ogrodyPodczas projektowania ogrodów bardzo często inspirujemy się tymi znanymi, które podziwiamy i które najbardziej się nam podobają. Bardzo popularne są ogrody francuskie, czyli inaczej barokowe.

Najsłynniejszym ich przedstawicielem jest oczywiście francuski Wersal. Ogród, a właściwie park, otaczający wersalski pałac jest znakomitym przykładem ogrodu w stylu barokowym. Sam park zajmuje powierzchnię około 800 hektarów. Jest ogrodem bardzo eleganckim i stylowo zaprojektowanym. We współczesnym projektowaniu ogrodów z francuskiego Wersalu można zaczerpnąć geometryczny rozkład.

To pomoże nam uniknąć chaosu w ogrodzie. Taki ogród będzie znakomicie prezentował się wokół okazałej willi. Jeśli z kolei marzy się nam ogród jak naturalny las czy skwerek, zainspirujmy się ogrodami romantycznymi, czyli angielskimi. Bardzo znany przedstawiciel tego stylu znajduje się w Monachium. Na pierwszy rzut oka w tym ogrodzie widać również widoczne wpływy antyku, na jakim bazuje styl romantyczny. Podobne nawiązania widać w ogrodach renesansowych, których bardzo znany przykład znajduje się w naszym kraju. Ogrodem renesansowym, czyli inaczej włoskim jest ogród na Zamku Królewskim na Wawelu. Współcześnie nawiązuje się również do innych, znanych stylów w projektowaniu ogrodów. Popularne trendy to między innymi ogrody japońskie.

Piękny ogród tego typu możemy zobaczyć w parku Szczytnickim we Wrocławiu. Modne są również ogrody naturalistyczne, chińskie, ogródki jordanowskie, ogrody typowo parkowe, tarasowe, skalne czy różane. Często zamiast ogrodów projektuje się sady czy winnice, spełniające podobne funkcje, zarówno użytkowe jak i wypoczynkowe. Na uwagę zasługuje również moda na tworzenie ogrodów zimowych. Ogród zimowy pozwala cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok. To ogród w pomieszczeniu, ale najczęściej oszklonym, więc rośliny mogą liczyć na sporą ilość naturalnego światła słonecznego, w takim ogrodzie można doglądać roślin, ale również odpoczywać, spotykać się ze znajomymi, czytać czy słuchać muzyki.